A National Georgaphic oldalán ismét lélegzetelállító képeket találtam. A megrázó felvételeket a víz világnapja alkalmából tették közzé, hivatkozva az ENSZ idei figyelemfelkeltésére a vízkészletek csökkenésével kapcsolatosan.
Bár a Föld felszínének mintegy 70 %-át víz borítja tengerek és óceánok formájában, az összes vízkészletből csupán 2 %-ot tesznek ki az édesvizek. Ennek legnagyobb része (az összes édesvízkészlet 77 %-a) a sarki jégtakarók és gleccserek jegébe fagyva, illetve felszín alatti rétegvíz és mélységi víz (az összes édesvízkészlet 21 %-a) formájában van jelen. A folyóvizek, az édesvízi tavak, a talajvíz, illetve a légkörben található vízpára alkotja a fennmaradó részt.
Világszerte, de különösen a harmadik világban óriási probléma a vizek szennyezése, a természetes élőhelyek átalakítása és a túlhalászat.
Néhány példa a 12 kép közül:
- Az argentínai Perito Moreno gleccser évről-évre fogyatkozik. A szakemberek szerint a világ gleccserjeinek eltűnése néhány évtizeden belül komoly csökkenést eredményez a rendelkezésre álló vízkészletben.
- A brazíliai Sao Paulóban üres flakonok ezrei szennyezik a Pinheiros folyót.
- Egyiptom területét több mint tízezer kilométer hosszan hálózzák be csatornák. A többi kanálishoz hasonlóan a Szakkara-csatornában szintén nem csak a szennyest, hanem az állatokat is mossák.
- Fiúk, akik a Fülöp-szigetek fővárosát, Manilát átszelő, erősen szennyezett Pasig folyóban guberálnak.
- A Fülöp-szigetek fővárosát, Manilát átszelő folyó mentén sorakozó kalyibák szintén hozzájárulnak a víz erős szennyezettségéhez. Bár a Fülöp-szigetek komoly víztartalékokkal rendelkezik, az országban 10 millió ember nem jut tiszta vízhez, és 21 millióan élnek olyan körülmények között, amelyek nem felelnek meg az alap higiéniai előírásoknak.
- Sivatagi virág az izraeli Holt-tenger kiszáradt területén. A világ legmélyebb területének, a 440 méterrel a tengerszint alatt található Holt-tengernek a felülete évről-évre csökken, elsősorban az intenzív mezőgazdasági felhasználásnak köszönhetően. Az izraeli kormány terve szerint egy 160 kilométeres csatornán keresztül vezetnének vizet a Vörös-tengerből a kiszáradó Holt-tengerbe.
- Anya és lánya mosakszik az indonéziai Dzsakarta erősen szennyezett folyójában.
- A jemeni főváros külső kerületében egy vízárus tölti fel tartályát. A Közel-Keleten Jemen az egyik ország, amely súlyos vízhiánnyal küzd.
- A délnyugat-kínai Jialing folyó idén télen csaknem teljesen kiszáradt.
- Extrém alacsony a kínai Jangce vízszintje. A Jangce és a Sárga-folyó vízszintje idén télen rekord alacsonyra csökkent, aminek következtében csaknem ötmillió ember szenvedett a vízhiánytól.
- Pakisztánban egy helyi fiú gumitömlőkben szállít vizet a Manchar-tóból. Pakisztán legnagyobb édesvízi tava ökológiai katasztrófa előtt áll, ami több mint százezer helyi halász megélhetését is veszélyezteti.
Nézd meg Te is a képgalériát!
:-(
És ezek csak a szemmel láthatóan is nagy problémák, a jéghegy csúcsa, mondhatnám.
Mondjuk azért ezek többnyire fejlődő országbeli, ill. nem a standard ameriko-európai kultúrát bemutató felvételek, és igaziból erre sem tudom, mi a megoldás, mármint a többé-kevésbé erőszakos civilizáció (és nem úgy, hogy az elavult technológiákat rájuk sózzuk), vagy hagyni őket békén. De ez csak amolyan hangos morfondírozás volt.
Igen. És ilyenkor érdemes belegondolni, hogy milyen szerencsések is vagyunk, hogy ide születtünk…
Örülök a „hangos morfindírozás”-odnak. :) Nagyon összetett kérdést feszegetsz. Szerintem senki sem tud egyértelmű választ erre. Azt azonban érdemes lehet végiggondolni, hogy vajon hogyan kerültek a brazil folyókba flakonok. Úgy értem ezeket az amerikai v. európai gyártók vitték oda, tehát segíteni illene abban is, hogy ezek kezelését is megoldják. Nem biztos, hogy a probléma kialakulásának nem részesei a nyugatiak.
Hasonló, bár ellenkező oldali comment-váltásunk volt Dáviddal az Amazonas ICT-vel történő védleméről. Én örültem, Dávid pedig szkeptikus volt, hogy jó-e, ha az őslakosoknak ilyen eszközöket adunk a kezükbe, hogy megvédhessék az esőerdőt.
A „manilai kalyibák”-nál azt hittem, lefordulok a székről.aztán az utolsó kép…Hirtelen el szégyelltem magam amiért sílni voltam idén is.Rettentes!
@goete
De jó, hogy becommenteztél! Teljesen elfelejtettem ezeket a képeket a 2 év alatt, pedig…
És 22-én ismét a víz világnapja lesz. Köszi!