Az Európai Bizottság szakértői csoportjának feladata az EU taxonómiához történő technikai ajánlások kidolgozása. Az EU taxonómiája egy olyan osztályozási rendszer, amelyet a beruházások fenntarthatóságának értékelésére hoztak létre. Célja, hogy megelőzze a zöldrefestést (greenwashing) és segítse a beruházókat annak értékelésében, hogy a befektetések összhangban vannak-e az olyan politikai kötelezettségvállalásokkal, mint például az Európai Zöld Megállapodás.
A kilépő szervezetek egy része jogi lépéseket is kezdeményez annak megakadályozására, hogy a fosszilis gáz szerepeljen az EU fenntartható pénzügyi taxonómiájában.
A Bizottság jogilag köteles „meggyőző tudományos bizonyítékok” alapján indokolni a taxonómiai kritériumokat, Brüsszel azonban úgy döntött, hogy számos kritikus ágazatban figyelmen kívül hagyja a tudományt, és az ipari lobbicsoportokra hallgat. A Platform tudományos adatokon alapuló ajánlásai ellenére a Bizottság a gáz- és atomenergiát környezeti szempontból fenntartható beruházások közé sorolta. A döntést az uniós kormányok és az Európai Parlament elfogadta, így az mostanra uniós jogszabállyá vált.
A civil szervezetek szeptember 13-án, kedden elküldött levelükben tájékoztatták Mairead McGuiness európai biztost a lemondásukról. A távozó szervezetek az Európai Fogyasztóvédelmi Szervezet (BEUC), a Birdlife Europe and Central Asia, a Környezetvédelmi Szabványügyi Koalíció (ECOS), a Transport & Environment és a WWF European Policy Office (WWF EPO – a WWF Európai Politikai Irodája).
A szervezetek vezetőinek, képviselőinek felszólalása a témában:
„Az európai kormányok és lobbik erősen aláásták az uniós taxonómia hitelességét, a Bizottság pedig behódolt előttük. Már nem hisszük, hogy ez a Bizottság lehetővé tenné a Platform független és tisztességes munkáját, ezért nem lehetünk többé részesei ennek a folyamatnak.” – mondta Sebastien Godinot, a WWF Európai Politikai Irodájának vezető közgazdásza.
„Mindent megtettünk azért, hogy belülről építsük fel és fejlesszük a taxonómiai keretrendszert. Sajnos az EU fokozatosan hátat fordított a tudománynak, és a taxonómiát az energiatermelés és az erdőgazdálkodás területén a zöldrefestés eszközévé tette. A Platformban való jelenlétünkkel nem tudjuk legitimálni a taxonómiát.” – mondta Mathilde Crêpy, a Környezetvédelmi Szabványügyi Koalíció (ECOS) Környezeti Átláthatóságért felelős vezetője.
„A taxonómiának segítenie kellett volna a fogyasztók tájékozódását, és lehetővé tennie számukra a zöld beruházások összehasonlítását. Politikai okokból azonban a klímavédelem szempontjából káros beruházások zöldrefestésének eszközévé vált. A fogyasztóknak pénzügyi kárt okozna, ha erre a taxonómiára hagyatkoznának. Az üggyel kapcsolatban már döntés született, így alternatív módokat kell találnunk a fogyasztók érdekeinek támogatására.” – mondta Monique Goyens, a BEUC főigazgatója
„Miközben az ökológiai válság egyre inkább felgyorsul és a létünket fenyegeti, elfogadhatatlan, hogy az EU szándékosan félrevezeti a befektetőket, hogy azok még több kárt okozzanak. Mi, mint civil szervezetek nem legitimálhatjuk ezt a durva zöldrefestést.” – mondta Ariel Brunner, a BirdLife Europe and Central Asia igazgatóhelyettese.
„Az EU taxonómiájának a zöldrefestés elleni küzdelem eszközének kellett volna lennie, de ennek éppen az ellenkezője történt a fosszilis gáz, a biogáz használatának és a válogatás nélküli fakitermelés és erdőégetés ösztönzésével. Miután évekig próbáltuk felépíteni a taxonómiai keretrendszert, most itt az ideje, hogy kampányoljunk és meggyőzzük a befektetőket, hogy ne kövessék ezt az irányt”. – mondta Luca Bonaccorsi, a Transport & Environment fenntartható finanszírozásért felelős igazgatója.
A Client Earth, a WWF Európai Politikai Irodája, a Transport & Environment (T&E), a BUND (Friends of the Earth Germany) és a Greenpeace nyolc szervezete jogi útra is tereli a kérdést. A szervezetek szerint ugyanis a rendelet nem csak szakmailag nem megalapozott, de ellentétes más uniós jogszabályokkal, különösen az európai éghajlati törvénnyel, emellett nem tartja tiszteletben a Párizsi Megállapodásban vállalt uniós kötelezettségeket sem. Ez fontos szempont, hiszen az EU eddig méltán hangoztatta a klímavédelem területén betöltött globális szerepét, és ezek a módosítások alááshatják ezt.
„Ez tehát azt jelenti, hogy egy politikai kompromisszum miatt az EU feláldozza vezető szerepét a taxonómiák és a fenntartható finanszírozás terén. Ez nagyon kontraproduktív és globálisan is katasztrofális üzenetet közvetít. Súlyosan rontja az egész taxonómia hitelességét” – hangsúlyozta Godinot.
A szervezetek azt kérik az EU Bizottságától, hogy helyezze hatályon kívül a rendeletet. Az Európai Bizottságnak további 21 hét áll rendelkezésére a válaszadásra. Ha a Bizottság ezt megtagadja, a szervezetek az Európai Unió Bíróságához fordulhatnak.
Cikk forrásaként a WWF írásait (1) (2) és az Euronews cikkét használtuk fel.