Augusztus 5-től a kaliforniai Petaluma-ban több mint 30 étterem cseréli le az egyszer használatos, elvihető poharait újrafelhasználható poharakra a vásárlói számára ingyenesen. Emellett visszaszolgáltatási pontok is elérhetők lesznek városszerte a poharak egyszerű visszagyűjtésére.
A maga nemében az első olyan kezdeményezés, amely az újrafelhasználható poharakat alapértelmezett opcióvá teszi több étteremben egy amerikai városban, így a program jelentős mérföldkövet jelenthet az újrafelhasználásban.
A Starbucks, a The Coca-Cola Company, a PepsiCo, a Peet’s Coffee, a Yum!, valamint más globális és helyi márkák és éttermek működnek együtt a The Petaluma Reusable Cup Project-ben. A projekt célja, hogy támogassa az ügyfeleket a visszaváltási szokásaik kialakításában – ez kulcsfontosságú az újrahasználati rendszerek sikeréhez. Az egész városra kiterjedő kezdeményezés kritikus lépés az újrafelhasználási rendszerek katalizálása és térnyerése felé, amely a NextGen konzorcium fél évtizedes munkájára épül – a Closed Loop Partners Körforgásos Gazdasági Központ irányításával, számos globális élelmiszerszolgáltatóval együttműködve.
A keveréke a nagy, országos láncoknak; helyi, független éttermeknek; kisboltoknak, közösségi csomópontoknak és nyilvános helyszínek adnak lehetőséget ennek a kezdeményezésnek a fogyasztói szokások és kulturális normák formálásának. Több mint 30 petalumai étterem vesz részt a kezdeményezésben – köztük a Starbucks; Peet’s Coffee; KFC és Yum!’s Habit Burger Grill; Dunkin’, valamint számos helyi kávézó és étterem. A kezdeményezést a köz- és magánszféra kiterjedt együttműködése tette lehetővé, Petaluma városa, a Zero Waste Sonoma, a Recology, a közösségi csoportok és a helyi vállalkozások támogatásával és együttműködésével.
Az Egyesült Államokban évente 50 milliárd egyszerhasználatos poharat vásárolnak és dobnak ki. A Körforgásos Gazdasági Központ kutatása szerint ezeknek a poharaknak a többségét éttermekben biztosítják, és otthon, munkahelyen vagy iskolában dobják ki – átlagos élettartamuk kevesebb, mint egy óra, mielőtt a hulladékok közé kerülnek. Bár az újrafelhasználás gyorsan növekszik, a személyes poharak és a meglévő elviteles újrafelhasználható pohár rendszerek használata továbbra is alacsony elterjedtséggel vagy alacsony megtérüléssel szembesül. Az újrafelhasználás felelősségteljes terjeszkedése érdekében elengedhetetlen egy egyszerű és élvezetes fogyasztói élmény megteremtése, ami megkönnyíti a vásárlók számára, hogy emlékezzenek arra, hogy magukkal vigyék a saját poharaikat, vagy visszavigyék azt, amit kaptak.
„Ahhoz, hogy egy csomagolóanyag-hulladék mentes világot hozzunk létre, biztosítanunk kell, hogy az élelmiszer-csomagolások újrafelhasználási rendszereit úgy alakítsák ki, hogy annak pozitív környezeti hatása legyen – kielégítve az emberek jelenlegi szükségleteit, miközben az újrafelhasználás felé történő kulturális elmozdulást ösztönözzük” – mondja Kate Daly, a Closed Loop Partners Körforgásos Gazdasági Központjának ügyvezető igazgatója. „Ha egy egész városban teszteljük az újrahasználatot a közösség és az iparág kulcsszeplőivel együttműködve, akkor átgondolt kísérletezéssel közösen növelhetjük azt – olyan jövőt építhetünk, ahol az újrahasználat a norma.”
A kaliforniai Petaluma – amely a San Francisco-öböl északi részén található – több okból is ideális a kezdeményezésben való részvételre. Ebben a régióban a vállalkozások és a fogyasztók fogékonyak az újrahasználatra, mivel a politikai környezet elősegíti a nem újrahasznosítható, egyszer használatos csomagolások fokozatos kivonását. Petaluma belvárosának mérete és sűrű elrendezése – az éttermek és helyi üzletek sétatávolságra, valamint a külvárosi és vidéki területek közelsége – megteremti a megfelelő tesztelési feltételeket az elvihető poharak újrafelhasználási rendszeréhez. A helyi érdekelt felekkel való együttműködés segítette a kezdeményezést a helyi politikához és infrastruktúrához igazítani, megtalálni az optimális visszaváltási pontokat a város egészében, és bevonni a szélesebb közösséget.
„Petaluma városa lefekteti az alapot annak érdekében, hogy a pohár újrafelhasználása ne csak lehetőség legyen, hanem alapértelmezett is” – mondja Kevin McDonnell polgármester. „Csodálatos, elkötelezett közösségünk van, és alig várjuk, hogy segíthessünk ennek a programnak a helyi éttermeink és a közösségünket szolgáló, résztvevő globális márkákkal együtt.”
„Képzeljen el egy olyan környéket, ahol minden elvihető pohár újrafelhasználható, és a poharak visszaküldése nem igényel különösebb erőfeszítést. Azáltal, hogy az újrafelhasználható poharakat olyan kényelmessé és elérhetővé tesszük, mint az egyszerhasználatos társaikat, alternatívát kínálunk a lakosok számára, amikor elfelejtik magukkal vinni a saját csészéjüket – mondja Leslie Lukacs, a Zero Waste Sonoma ügyvezető igazgatója.
A Petaluma Reusable Cup Project több mint 60 pohár-visszaváltó tartályt telepít a város területén. Használat és visszaküldés után az újrafelhasználható csészéket összegyűjtik, kimossák, majd a résztvevő vállalkozások és vásárlók a jövőbeni felhasználásra visszaforgatják. A Muuse-t – egy intelligens, újrafelhasználható csésze rendszer gyártóját – a NextGen Konzorcium választotta ki, hogy kezelje a kezdeményezés összes szolgáltatását és fordított logisztikáját.
„A visszaváltható csomagolási rendszerekre való átállás kritikus része az egyszerhasználatos csomagolási hulladék csökkentésének, és a mögötte álló műveletek támogatására kell összpontosítanunk. Ezeket a rendszereket átgondoltan és felelősségteljesen kell bevezetni annak érdekében, hogy minimálisra csökkentsük a több hulladék keletkezésének kockázatát a folyamat során” – mondja a Muuse COO és társalapítója, Brittany Gamez. „Az ehhez hasonló kezdeményezések révén tudjuk azonosítani, hogy mire van szükség a rendszerek ezen a szinten történő működtetéséhez, és tájékozódni tudunk arról, hogy hogyan valósul meg az újrahasználat ilyen nagy volumenben.”
A novemberig tartó Petaluma pilot olyan alapadatokat fog gyűjteni, amelyek mérik az ügyfelek részvételét és az újrafelhasználható termékek használatának környezetre gyakorolt hatását, tesztelve, hogy a modell üzemképes-e. A kezdeményezésből származó adatokat a vállalkozások és a szabályozó hatóságok felhasználhatják az új újrafelhasználási rendszerek tervezéséhez és a csomagolási előírások kidolgozásához.