Második alkalommal készítette el Fenntarthatósági jelentését a Bátor Tábor Alapítvány, a Planet Fanatics’ Network Kft. együttműködésével. Az Alapítvány célja, hogy átfogó képet adjanak a fenntarthatósággal kapcsolatos céljaikról és eddig elért eredményeikről. A Bátor Tábor Alapítvány továbbra is azt tűzte ki célul, hogy 2030-ig elérik a klímasemlegességet.
A Bátor Tábornál 23 éve dolgoznak azon, hogy nonprofit alapon társadalmi értéket teremtsenek. A szervezet programjai által évről évre egyre több olyan gyermeknek és családnak segítenek, akik súlyos vagy krónikus betegséggel küzdenek. Az elmúlt években új programokat fejlesztettek, így a tábor mellett már iskolákban, kórházakban és az online térben is támogatják a betegséggel élő gyerekeket és környezetüket. Hisznek abban, hogy a fenntartható működés kéz a kézben jár az értékteremtéssel.
A hazai civil szféra meghatározó szervezeteként nemcsak a társadalmi fenntarthatóságra, de környezeti hatásaik csökkentésére is hangsúlyt fektetnek az Alapítvány munkatársai. Ezért az első Fenntarthatósági jelentésükben elköteleződtek a környezet védelme iránt. A 2022-ben elfogadott környezeti célkitűzéseik egyik fő fókusza a klímavédelem: azt az ambiciózus célt tűzte ki a szervezet, hogy 2030-ra a Bátor Tábor Alapítvány karbonsemlegessé válik.
Ennek érdekében vállalták
- a szén-dioxid-kibocsátásuk további csökkentését,
- a megújuló/zöldenergia használatának növelését,
- ingatlanjaik energiahatékonyságának növelését,
- a gépjárműpark üzemanyag-felhasználásának csökkentését,
- a járműpark lecserélését elektromos gépjárművekre.
A környezeti fenntarthatóságra gyakorolt pozitív hatásuk már rövidtávon is látszódik. 2019-hez képest sikerült a felére – közel 40 tonna CO2e-ről 18 tonna CO2e-re – csökkenteni a szervezet ÜHG-kibocsátását. Mindeközben a programjaikkal – köszönhetően a megújult programstruktúrnak – kétszer annyi gyereket, szülőt, testvért, illetve osztálytársat érnek el napjainkban, mint 2019-ben.
Az Alapítvány tevékenysége az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljai (SDG) közül többhöz is hozzájárul. Kiemelten teljesít a szervezet az Egészség és jóllét (SDG 3), valamint az Egyenlőtlenségek csökkentése (SDG 10) célkitűzések terén. Egyrészt javítják a társadalom mentális jóllétét, másrészt hozzájárulnak az egyenlőtlenségek csökkentéséhez. Népszerűsítik az adakozás és az önkéntesség kultúráját, mellyel támogatják a társadalmi szolidaritás erősödését és a vagyoni újraelosztást országunkban – hiszen enélkül nincs esélyegyenlőség.
A kitűzött fenntarthatósági célok megvalósítása érdekében
- 2023-ban a gyerekszállások és a főépület is új napkollektoros rendszert kapott a táborban,
- a programosépület és az önkéntesszállások napkollektorrendszerét pedig felújították,
- 2022-től saját termelésű megújuló energiát is használnak hatvani táborhelyükön, ami 2023-ban fedezte a budapesti iroda energiaigényét,
- tevékenységüket emellett folyamatosan felülvizsgálják, hogy további lépésekkel tegyék fenntarthatóbbá a működésüket.
A Bátor Tábor Alapítvány második Fenntarthatósági jelentése itt érhető el.