Ajánló Külön-vélemény

A vállalkozások és a civil társadalom arra ösztönzik az Európai Bizottságot, hogy ne kevesebbet, hanem okosabban hajtson végre

Szerző Vasók Rita

A WWF több mint 180 másik civil társadalmi szervezettel együtt felszólítja a leendő Európai Bizottságot, hogy az éghajlat- és környezetvédelmi jogszabályok intelligens végrehajtására összpontosítson, és figyelmeztet arra, hogy az „egyszerűsítés” iránti jelenlegi törekvés azzal a kockázattal jár, hogy gyengíti Európa képességét az éghajlati és természeti válság kezelésében.

Ez a felhívás azért hangzik el, mert a vállalkozások Európa-szerte aggodalmukat fejezik ki a Green Deal-kezdeményezések (Zöld Megállapodás) késleltetésének vagy visszavágásának lehetséges következményei miatt. [sajtóközlemény fordítás]

„Az Európai Bizottság fontos döntés előtt áll: okosabban, nem pedig kevesebbet kell végrehajtanunk” – mondja Ester Asin, a WWF Európai Politikai Irodájának igazgatója. „Európa elérheti klíma- és természetvédelmi céljait, de csak akkor, ha biztosítjuk a meglévő törvények hatékony és eredményes végrehajtását. A szabályozások meggondolatlan egyszerűsítése veszélyezteti az évtizedek alatt elért haladást.”

Az EU-s jogszabályok „egyszerűsítése” a Bizottság új vezetésének egyik kiemelt céljává válik [1], és minden biztos számára önkényes terheket csökkentő célokat határoztak meg a versenyképesség növelése érdekében. Azonban, ha ezt ellenőrizetlenül vagy önkényesen végzik, az hátrányosan érintheti azokat a vállalkozásokat, amelyek már befektettek a környezetvédelmi előírások teljesítésébe, miközben bizonytalanságot okozhat azoknak a cégeknek, amelyek a jövőt tervezik. Emellett aláássa az Európai Zöld Megállapodás klíma- és természetvédelmi célkitűzéseit is.

Több mint 60 vállalat és 180 civil szervezet fogalmazott meg ma aggodalmakat, és nyilatkozataikban sürgetik az Európai Bizottságot, hogy ne hátráljon meg az EU környezetvédelmi és klímatörvényeitől, védve ezzel Európa gazdaságát és bolygónkat egyaránt.

Az EU környezeti célkitűzéseinek elérésének elmulasztása magas árat jelentene. Az elmúlt évtizedben az éghajlatváltozás hatásai már 260 milliárd euróval vetették vissza Európát. Ha most gyengítjük a környezetvédelmi törvényeket, ezek a költségek tovább növekednek, ami több áradást, aszályt, szennyezést és egészségügyi válságot eredményez. Ezzel szemben a meglévő jogszabályok hatékony végrehajtása évente legalább 60 milliárd euró megtakarítást hozhat Európának az egészségügyi és környezeti költségek terén.

„A Bizottságnak az erdőirtásról szóló uniós rendelet alkalmazásának elhalasztására irányuló legutóbbi javaslata egyértelmű jele annak, hogy ez az új narratíva egyre inkább teret nyer az európai politikában. De ez csak egy illúzió: erős gazdaság nem létezhet erős Zöld Megállapodás nélkül,” mondja Tycho Vandermaesen, a WWF Európai Politikai Irodájának Stratégiai Igazgatója. „Az EU-nak egy dedikált végrehajtási programra van szüksége a Zöld Megállapodáshoz, amely biztosítja a vállalkozások és érintettek számára a szükséges támogatást, a környezetvédelmi normák csökkentése nélkül.”

Egy dedikált végrehajtási program magában foglalná a digitális eszközök rendszerezettebb és hatékonyabb használatát a papírmunka csökkentése és az elszámoltathatóság növelése érdekében, egyértelmű iránymutatást a vállalkozások és szabályozók számára felelősségeik megértéséhez, valamint az EU és a nemzeti közigazgatás hatékonyságának javítását. [2]

Mind a civil szervezetek, mind a vállalatok világos választ követelnek von der Leyen elnöktől a biztosok megerősítési meghallgatásainak kezdetén. A biztosoknak ellen kell állniuk az „egyszerűsítés” csábításának, míg az elnöknek egyértelműen ígéretet kell tennie, hogy nem csökkenti tovább a környezetvédelmi normákat, és megerősíti elkötelezettségét a Zöld Megállapodás teljes körű végrehajtása mellett.

Jegyzetek a szerkesztő számára
[1] Az EU vezetőinek a Zöld Megállapodás iránti elkötelezettségének visszalépése a versenyképesség növelésére és az egyszerűsítésre való törekvésként kerül előtérbe, például az alábbi esetekben:

  • 2024 áprilisi „vészhelyzeti” reform az EU mezőgazdasági politikájában, amelyet a gazdák tüntetései váltottak ki, és amely az agrár-környezetvédelmi feltételek elhagyásához vezetett (forrás).
  • Az Európai Bizottság 2024 októberi javaslata az EU erdőirtásmentes termékekről szóló rendelet alkalmazásának tizenkét hónapos halasztásáról (forrás).
  • A leendő mezőgazdasági biztos, Christophe Hansen november 4-i megerősítő meghallgatására készülő beszédében tett bejelentése, miszerint az Európai Bizottság ejti a fenntartható élelmiszer-rendszerekről szóló jogalkotási javaslatot (forrás).
  • Mario Draghi 2024 szeptemberében közzétett független jelentése az „Európa versenyképességéről”, amely aggasztó deregulációs elemeket tartalmaz, például ideiglenes mentességek biztosítását a környezetvédelmi jogszabályok alól a klímasemlegesség eléréséig (forrás).
  • Folyamatos felhívások az EU azon kötelezettségvállalásának elhalasztására, hogy a személygépkocsikra és kisteherautókra vonatkozó, 2035-re kitűzött nulla károsanyag-kibocsátású uniós célt eltolják (forrás), annak ellenére, hogy a vállalatok széles körben támogatják, hogy ne nyissák meg újra a 2035-re vonatkozó, személygépkocsikra vonatkozó CO2-törvényt (forrás).

[2] A WWF „Az Európai Zöld Megállapodás okos megvalósítása” című tájékoztatója hat fő területre fókuszál:

  1. Digitális innováció, például az adatkezelés javítása érdekében a biodiverzitásra vonatkozó jogszabályok nyomon követése, döntéshozatal és végrehajtás céljából.
  2. Útmutatás és kapcsolattartás az érintettekkel, beleértve egy olyan dedikált szolgáltatást, amely kizárólag a Zöld Megállapodáshoz kapcsolódó jogszabályok megvalósítására összpontosít.
  3. A közigazgatási hatékonyság javítása nemzeti, regionális és helyi szinten.
  4. Az adminisztratív terhek csökkentése az EU-alapok kedvezményezettjei számára, az ellenőrzés és célkitűzések gyengítése nélkül.
  5. Az illetékes hatóságok munkaerő- és kapacitásfejlesztése az érintett nemzeti hatóságok működési és technikai kapacitásainak megerősítésére.
  6. Az ellenőrzések és végrehajtás fokozása, mivel az ellenőrzések elengedhetetlenek a hiányos megvalósítás azonosításához és a környezetvédelem lehetővé tételéhez.

Az eredeti sajtóközlemény itt olvasható.

A szerzőről

Vasók Rita

Leave a Comment