Karbonlábnyom
A karbonlábnyom a teljes üvegházhatású gázok (beleértve például a szén-dioxidot, a metánt és a nitrogén-oxidot) mennyisége, amit cselekedeteink generálnak. Ez egy olyan mérőszám, ami megmutatja, hogy egy adott személy, szervezet vagy közösség tevékenységei következtében mennyi szén-dioxid egyenértéknek (CO2e) megfelelő kibocsátás kerül a légkörbe.
A Mikulásnak minden évben egyetlen éjszaka alatt körülbelül 2,4 milliárd gyermeknek kell ajándékot szállítania. Ehhez a legrövidebb út megtervezése során 160 millió kilométert kell megtennie, ami közel 4000-szeres megkerülése a Földnek. Ez alatt 69,7 millió tonna szén-dioxidot bocsát ki, ami több, mint Magyarország teljes éves szén-dioxid-kibocsátása.
Miből származik ez a kibocsátás?
Mikulás szánja: A szán közel 321.000 tonnás rakományt visz, és ehhez jön a Mikulás saját, nagyjából 140 kilós tömege.
Rénszarvasok: Egy csapat rénszarvas az út alatt körülbelül 54.000 tonna CO2e-t bocsát ki. A szarvasmarhákhoz hasonlóan a rénszarvasok is metánt termelnek az emésztés során, ami 21-szer erősebb üvegházhatású gáz, mint a szén-dioxid.
Széndarabok:
Egyes országokban, például Írországban és Spanyolországban a rossz gyerekek virgács helyett szenet kapnak a Mikulástól. Az átlagos széndarab, amely a rossz gyerekek zoknijában landol, körülbelül 170 grammot nyom. Ha a világon minden ötödik gyerek a rosszak listáján szerepel, akkor mintegy 81.600 tonna szén kerül a zoknikba. Ennek bányászata során nagyjából 40.000 tonna metángáz szabadul fel.
Ha mindezt pedig Karácsony reggelén elégetik, akkor további 237.000 tonna szén-dioxid kerül a levegőbe, így összesen 277.000 tonna CO2e kibocsátást eredményez. Ez a mennyiség azonban elenyésző a világ teljes szénfelhasználásához képest, ami a Nemzetközi Energiaügynökség adatai alapján 2022-ben meghaladta a 8,3 milliárd tonnát. Rengeteg fát kell ültetni ahhoz, hogy ezt a mennyiséget semlegesíteni lehessen.
Játékok: A játékok messze a legnagyobb mértékben járulnak hozzá a Mikulás karbonlábnyomához. A gyártástól és összeszereléstől a csomagoláson át egészen a megsemmisítésig a jó gyerekek játékai 68,1 millió tonna CO2e-ért felelnek.
Tej és sütemény: Egyes országokban Karácsony esti hagyomány, hogy tejet és süteményt hagynak a Mikulásnak, amely szintén környezeti terheléssel jár. A tej előállítása 900, a süteményé pedig 750 gramm szén-dioxid kibocsátással jár kilogrammonként.
Északi-sarki műhely: A Mikulás műhelyének mérete szintén van kibocsátása. Az egész évben jól viselkedő gyerekek száma nagyon magas, így a nekik járó játékoknak nagyon nagy a helyigénye. A műhely mérete összevethető a Nike nagy gyáraival, így az éves kibocsátást 983.000 tonna CO2-ra becsülhetjük.
Csomagolópapír: A különböző típusú és súlyú csomagolópapírok eltérő mennyiségű szén-dioxidot termelnek. Általánosságban elmondható, hogy ha minden jó gyerek egy becsomagolt ajándékot kap a Mikulástól, ez körülbelül 285.000 tonna CO2e kibocsátással jár.
Hogyan csökkenthetjük a Mikulás karbonlábnyomát?
Zöld csomagolás
A kereskedelmi csomagolópapír helyett, amely tele van mérgező festékekkel, a Mikulás használhatna újrahasznosított papírt, természetes szálakból készült anyagokat, vagy fenntartható, biológiailag lebomló papírt.
Helyi tej és sütemény
Amikor tejet és süteményt készítünk ki a Mikulásnak, válasszunk helyben előállított termékeket, így a szállítás, a megtett távolság kisebb lenne és ezáltal csökkenhetne a termékek karbonlábnyoma. A tehéntej alternatívájaként még jobb választás a szójatej, mivel a szójabab – ellentétben a tehénnel – szén-dioxidot köt meg ahelyett, hogy kibocsátaná azt. A Karácsony és a fenntarthatóbb ajándékozási gyakorlatok kapcsán a helyileg, házilag elkészített vagy beszerzett ajándékokról ebben a korábbi cikkünkben ejtettünk szót.
Szén mellőzése
A széndarabok helyett adjunk a rossz gyerekeknek más termékeket büntetésül, például virgácsot.
Energiahatékony műhely
Az Északi sarkvidéken nyáron 24 órát süt a nap. A napenergiát kihasználva és napelemekre váltva, el lehetne raktározni sok energiát a téli időszakra, így a Mikulás műhelyének CO2 kibocsátása csökkenthető lenne. A Mikulásfalu fenntarthatóbb működéséről és a Sustainable Travel Finland programról ebben a cikkükben esett szó, amelyben említettük, hogy a zöldáram kulcsszerepet játszik a Mikulásfalva szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésében. De mindenek előtt meg kellene bízni a Planet Fanatics szakértő csapatát, hogy a pontos Scope 1-2 kibocsátását kiszámolja, és ez alapján a célokat közösen meghatározhassák.
Újrahasznosított játékok
A játékok teszik ki a Mikulás karbonlábnyomának legnagyobb részét. A karácsonykor szállított játékok típusának megváltoztatása jelentős hatással lehet a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére. A Mikulásnak érdemes 100%-ban újrahasznosított anyagból készült, környezetbarát játékokat választania és a műanyag, törékeny, egyszerhasználatos játékokat mellőznie (a műanyag szemét mennyiségéről ebben a cikkükben írtunk).
Bár kibocsátás szempontjából a virgács előnyösebb, azért mi reméljük, hogy Olvasóink mind jók voltak és csupa klímasemleges ajándékot kapnak ;)
[Forrás: a becsléseket a What is Santa’s Carbon Footprint? | Homesteading Simple Self Sufficient Off-The-Grid | Homesteading.com cikk, illetve az Ethical Ocean a Mikulás szénlábnyomáról elnevezésű infografikája szolgáltatta]