A 2024-ben az emberi jogok világnapjának témája, „Jogaink, jövőnk, most azonnal”, rámutat arra, hogy az emberi jogok mennyire relevánsak a globális kihívások kezelésében.
Idén az ENSZ Emberi Jogi Főbiztossága (OHCHR) célja az emberi jogokkal kapcsolatos ismeretek bővítése, a szemléletváltás elősegítése, valamint cselekvésre való mozgósítás.
Íme öt alapvető tény az emberi jogokról, amit mindenkinek tudnia kell:
1. Az emberi jogok egyetemesek és elidegeníthetetlenek
Az emberi jogokat nem az államok adják; azok mindenkit, mindenhol megilletnek, pusztán emberi mivoltunkból fakadóan. Túllépnek nemen, nemzetiségen vagy hiten, biztosítva mindenki számára az egyenlőséget és méltóságot.
Ezek a jogok alapvetéseket foglalnak magukba, mint például az élethez való jog, amelyet az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának (UDHR) 3. cikke határoz meg, valamint olyanokat, amelyek teljesebb életet tesznek lehetővé, például az oktatáshoz és egészséghez való hozzáférést.
Az UDHR a világ történetének legtöbbször lefordított dokumentuma, több mint 500 nyelven elérhető.
Az emberi jogok elidegeníthetetlenek, vagyis csak meghatározott jogi körülmények között, például a tisztességes eljárás után kiszabott börtönbüntetés esetén vonhatók el.
2. Az emberi jogok egyenlőek, oszthatatlanok és egymástól függnek
Az emberi jogok oszthatatlanok és egymástól függenek, ami azt jelenti, hogy az egyik jog érvényesítése gyakran más jogok betartásától függ.
Például az oktatáshoz való jog kulcsfontosságú a politikai jogok, például a választójog gyakorlásához. Hasonlóképpen, az egészséghez és a tiszta vízhez való hozzáférés alapvető az élethez és méltósághoz való jog szempontjából.
Ezen összefüggések megértése alapvető a globális problémák kezeléséhez.
Egyetlen terület fejlesztése előrehaladást hozhat más területeken is – például a nemek közötti egyenlőségben vagy a szegénység csökkentésében –, míg egyetlen jog figyelmen kívül hagyása dominóhatást idézhet elő, károsítva egyéneket és közösségeket több szinten is.
3. Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata fordulópont volt a világban
Az emberi jogok nem csupán elméleti fogalmak; különböző nyilatkozatokon, egyezményeken és törvényeken keresztül kézzelfogható normává váltak.
A második világháború borzalmai után született meg, és 1948-ban fogadták el az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát (UDHR), amely a világ első átfogó dokumentuma az egyetemes emberi jogokról.
Az UDHR 30 cikke az emberi jogok nemzetközi jogának alapját képezi, amelyek olyan alapvető szabadságokat határoznak meg, mint az egyenlőség, a szabadság és a kínzás elleni védelem, és több mint 80 nemzetközi egyezményt inspiráltak.
Az UDHR, az Emberi és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmánya, valamint a Gazdasági, Szociális és Kulturális Jogok Nemzetközi Egyezsége együtt alkotják az Emberi Jogok Nemzetközi Alaptörvényét.
4. Az államoknak kötelezettségeik, az egyéneknek lehetőségeik vannak
Minden állam ratifikálta a kilenc alapvető emberi jogi egyezmény valamelyikét, valamint a kilenc választható jegyzőkönyv közül legalább egyet. Ez azt jelenti, hogy az államoknak nemzetközi jogi kötelezettségeik vannak az emberi jogok tiszteletben tartására, védelmére és biztosítására.
Ezzel egy időben az emberi jogi egyezmények keretet biztosítanak az egyének és közösségek számára, hogy követeljék jogaik érvényesítését és változásokat szorgalmazzanak.
Az olyan alulról szerveződő mozgalmak, mint például a Fridays for Future, jól példázzák, hogyan erősíthetik meg az emberi jogok a klímaigazságosság iránti felhívást.
5. Az emberi jogok világnapja: a cselekvés platformja
Ezen jeles nap alkalmából megemlékezünk az elfogadásról, és egyúttal lehetőséget kapunk arra is, hogy reflektáljunk az emberi jogok terén elért eredményekre és a még meglévő kihívásokra.
„Az emberi jogok az emberekről szólnak. Rólad és az életedről: a szükségleteidről, vágyaidról, félelmeidről; a jelenre és jövőre vonatkozó reményeidről,” mondta Türk úr videoüzenetében.
Idén, az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának 76. évfordulóján azt kell hangsúlyoznunk, hogy az emberi jogok megelőző, védelmi és átalakító erőként működnek, különösen válsághelyzetekben.
Eredeti cikk az ENSZ oldalán olvasható.
2022-ben az emberi jogok világnapja kapcsán hosszabb cikkünk jelent meg a GEO hasábjain.