A fenntarthatósági szakemberek előtt álló feladatok nem irigylésre méltóak. Az ambiciózus célok megvalósítása, amelyek egyre inkább meghatározó szerepet játszanak a szervezetek stratégiájában, számos különböző osztály és csapat integrálása, jelentős változások előidézése a működésben anélkül, hogy zavart okozna – mindezek gyakran elégtelennek tartott költségvetések mellett. Ezekről számol be a Reuters 2024. évi globális fenntarthatósági jelentésében.
Nem meglepő, hogy ez a szerepkör egyre sokrétűbbé és több készséget igénylővé válik, miközben minden eddiginél nagyobb kihívást jelent.
A fenntarthatósági stratégiák globális fejlődésének nyomon követése
Prioritások
Számos stratégiai prioritás közül a Reuters kutatása azt mutatja, hogy az energiahatékonyság és a dekarbonizáció továbbra is a legfontosabb terület a vállalatok számára. A válaszadók jelentős többsége szerint szervezetük a működés dekarbonizációját a három legfontosabb fenntarthatósági stratégia közé sorolja, míg közel fele (47%) ezt tekinti a legfőbb célnak.
A karbonsemlegesítés kétségtelenül széleskörűen megközelíthető téma, de jelenleg a megújuló energiaforrásokba történő befektetés, valamint a meglévő működési folyamatok hatékonyságának növelése a két legnépszerűbb módszer. A siker mércéje pedig elsősorban a közvetlen kibocsátások csökkentése.
fenntarthatósági jelentések szintén kiemelt jelentőséggel bírnak, amit a válaszadók 46%-a prioritásként azonosított. E téren stratégiai fontosságú a jelentési funkcióhoz kapcsolódó konkrét feladatok automatizálását szolgáló eszközök és technológiák használata, valamint a vállalati riportok integrálása az egész szervezetben.
A fő célkitűzések, prioritások mellett a kutatás rávilágított arra is, hogyan közelítik meg a szervezetek a fenntarthatóság egyéb területeit, mint például a hulladékkezelést és a körforgásos gazdaságot, az emberi jogokat és társadalmi kérdéseket, valamint a természet és a biodiverzitás védelmét.
A munkaerő sokszínűségére, egyenlőségére és befogadására (DEI) vonatkozó célkitűzések továbbra is kritikus fontosságúak a szervezetek számára, annak ellenére, hogy bizonyos piacokon ezek a gyakorlatok jelentős negatív visszhangot kaptak. Az újrahasznosítás kulcsszerepet játszik a hulladékkezelési erőfeszítésekben, és ezen a területen számos különböző gyakorlat alakult ki, amelyek igazodnak az üzleti igényekhez. A természet és a biodiverzitás védelmét célzó stratégiák még megosztottabbak, legalább 20% szerint tíz különböző kezdeményezés is létezik.
Erőforrások
A fenntarthatósági stratégiák mellett a kutatás célja volt az is, hogy feltárja, hogyan készítik fel a vállalatok munkavállalóikat a következő évekre. Úgy tűnik, hogy a meglévő munkavállalók átképzése vagy továbbképzése népszerűbb megközelítés, mint az új, szükséges készségekkel rendelkező munkavállalók felvétele, miközben várható, hogy a külső szakértők és tanácsadók is kulcsszerepet fognak játszani.
A tervezést és előrehaladást a fenntarthatósági költségvetések azonban sokszor lelassítják. A válaszadók körülbelül 40%-a szerint a szervezetük fenntarthatósági költségvetése túl alacsony a cég méretéhez képest. Bár a válaszadók többsége (73%) szerint a költségvetések növekedni fognak a következő három évben, ezek több mint fele szerint a kiadások legfeljebb 10%-kal nőnek majd ezen időszak alatt.
Ezek a következtetések egyértelmű irányt mutatnak a közeljövőre nézve, és rávilágítanak arra, hogyan helyezik előtérbe a vállalatok ma a fenntarthatóságot. Ugyanakkor a kutatás eredményei azt is jelzik, hogy milyen akadályok várhatók a jövőben, legyen szó a költségvetéssel kapcsolatos nehézségekről, a nehezebben megvalósítható stratégiák azonosításáról, vagy az új és fejlettebb készségek szükségességéről a fenntarthatósági célok elérése érdekében.
A Reuters által kiadott közlemény angol nyelven itt érhető el.
Fenntarthatósági tanácsadóként kiemelten fontosnak tartjuk, hogy partnereinket és a náluk dolgozó szakértő kollégákat felkészítsük a rájuk váró feladatokra, kihívásokra és kötelezettségekre, amelyek meghatározzók lesznek a következő években. Tesszük mindent azzal az elköteleződéssel, hogy partnereinkkel közösen, rajtuk keresztül pozitív hatást gyakoroljunk mind a környezetre, mind a társadalomra és gazdaságra. Erről idén először Hatásjelentést is publikáltunk, ami itt érhető el.