Az éghajlatváltozás korunk egyik legnagyobb kihívása, amely gyors és hatékony fellépést igényel. New York állam történelmi törvénye és Michael R. Bloomberg következetes klímavédelmi támogatása egyaránt megmutatják, hogy a felelősségrevonás és az innováció egyaránt kulcsfontosságúak egy fenntarthatóbb jövő megteremtésében. Miközben New York példát mutat a fosszilis tüzelőanyag-ipar elszámoltathatóságának biztosításában, Bloomberg globális szinten bizonyítja, hogy a helyi és magánkezdeményezések képesek pótolni a nemzeti szintű mulasztásokat. Ezek az intézkedések nemcsak a klímaváltozás hatásainak mérséklésére szolgálnak, hanem a közös felelősségvállalás megerősítésére is.
New York klímatörvénye: a szennyezők fizetnek
New York állam kormányzója, Kathy Hochul történelmi jelentőségű törvényt írt alá, amely a Klímaváltozási Szuperalap létrehozásával kötelezi a 2000 és 2018 közötti kibocsátások nagy részéért felelős fosszilis tüzelőanyagokat előállító nagyvállalatokat, hogy 25 éven keresztül évente körülbelül 3 milliárd dollárral járuljanak hozzá az éghajlatváltozás okozta károk helyreállításához és az ehhez szükséges projektek finanszírozásához. A törvény célja, hogy az extrém időjárási események – például rekordesőzések, hőhullámok és viharok – által okozott egészségügyi, infrastrukturális és környezeti károk költségeit ne az adófizetők viseljék, hanem azok a cégek, amelyek a legnagyobb mértékben felelősek az üvegházhatású gázok kibocsátásáért. Ez az intézkedés évente jelentős anyagi terhektől szabadíthatja meg a New York-i családokat. A klímaváltozás okozta károk költségeiről egy korábbi cikkünkben már említést tettünk.
A Klímaváltozási Szuperalapból olyan kulcsfontosságú projekteket támogatnak, mint a part menti védelem, árvízvédelem, esővíz-elvezető rendszerek fejlesztése, a hőhullámok elleni infrastruktúra kiépítése, valamint épületek átalakítása a klímaváltozás hatásainak kezelésére. Ezen túlmenően a törvény az éghajlatváltozással összefüggő betegségek és sérülések kezelését célzó egészségügyi programokra is kiterjed. A jogszabály alapja az 1980-as Szuperalap törvény, amely a mérgező hulladékok eltakarítását szolgálta.
Bár New Yorkot közvetlenül nem érintette, érdemes kiemelni az Amerikai Egyesült Államok két legutóbbi természeti katasztrófáját. Az októberi Milton hurrikán pusztító erővel csapott le Florida partvidékére, míg Kaliforniában hatalmas erdőtüzek perzseltek fel jelentős területeket, több ezer embert kényszerítve otthonaik elhagyására. Ezek az események élesen rámutatnak az éghajlatváltozás súlyos következményeire és az azonnali cselekvés fontosságára. Mindemellett a biztosítási szektorra is egyre nagyobb nyomás nehezedik: az egyre gyakoribb extrém időjárási jelenségek új megközelítéseket és innovatív stratégiákat követelnek az iparág részéről. Erről ebben a cikkünkben lehet részletesebben olvasni.
Hochul hangsúlyozta, hogy az éghajlatváltozás következményei évente milliárdos károkat okoznak New York államnak, és a fosszilis tüzelőanyag-ipar felelősségre vonása példát mutathat más államok és országok számára is. A törvény emellett tovább erősíti a 2014-ben bevezetett hidraulikus repesztési tilalmat azzal, hogy megtiltja a CO2-alapú fracking (rétegrepesztéses technológia) alkalmazását, amely súlyosan károsíthatja a környezetet és az emberek egészségét.
Forrás: Így károsítja a környezetet a palaolaj-kitermelés – Világgazdaság
A jogszabályt számos politikus és környezetvédő üdvözölte. Sean Mahar, a Környezetvédelmi Minisztérium vezetője kiemelte, hogy a törvény elősegíti a kibocsátásmentes gazdaság létrehozását és az állam klímacéljainak elérését. Liz Krueger szenátor történelmi lépésnek nevezte az intézkedést, hangsúlyozva, hogy a világ 10. legnagyobb gazdasága vette a bíróságok üzenetét a törvényhozók felelősségéről. Vanessa Fajans-Turner környezetvédelmi szakember precedensteremtőként értékelte, amely más államokat – például Marylandet, Massachusettset, New Jerseyt és Kaliforniát – is hasonló törvények elfogadására ösztönözhet.
A törvényt azonban kritikák is érték. Ken Pokalsky, a Business Council alelnöke szerint a jogszabály indokolatlanul célozza meg az energiaágazatot, és az energiaárak emelkedéséhez vezethet. Mások arra hívták fel a figyelmet, hogy a fosszilis tüzelőanyagok korábbi elterjedtsége miatt ezeknek a cégeknek a haszna az egész társadalmat érintette, amikor még nem álltak rendelkezésre alternatívák. Emellett megkérdőjelezték a törvény alkotmányosságát is, mondván, hogy az éghajlatváltozás elleni küzdelem nemzeti szintű szabályozást igényel.
A törvény hatálybalépése után a Környezetvédelmi Minisztérium a következő három évben dolgozza ki a szabályozási részleteket, 2028-tól pedig megkezdi a fosszilis tüzelőanyag-szennyező vállalatok számlázását. New York állam ezzel a törvénnyel is bizonyítja, hogy továbbra is vezető szerepet vállal az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, miközben támogatja a hátrányos helyzetű közösségeket és a környezeti igazságosság megvalósítását.
Michael R. Bloomberg klímavállalásai
Michael R. Bloomberg, az ENSZ klímaügyi különmegbízottja bejelentette, hogy a Bloomberg Philanthropies és más amerikai klímatámogatók pótolják az Egyesült Államok kieső hozzájárulásait az ENSZ Klímaváltozási Keretegyezményéhez (UNFCCC), miután a szövetségi kormány másodszor is kilépne a párizsi klímaegyezményből. Bloomberg emellett biztosítja, hogy a helyi szereplők folytassák az ország klímavállalásainak jelentését és megvalósítását.
Korábban, 2017 és 2020 között, a szövetségi tétlenség idején városok, államok és vállalatok tartották fenn az amerikai klímacélokat Bloomberg támogatásával. Az America’s Pledge kezdeményezés például a nem szövetségi szereplők klímavállalásait gyűjtötte és jelentette, demonstrálva, hogy a haladás elérhető szövetségi támogatás nélkül is. Az ENSZ klímakonferenciáin az amerikai jelenlétet a Bloomberg által finanszírozott U.S. Climate Action pavilonok biztosították.
Bloomberg kiemelte, hogy a klímaváltozás gazdasági és társadalmi hatásai – például a kaliforniai tüzek – sürgős fellépést követelnek, miközben a tiszta energia munkahelyeket teremt és csökkenti a költségeket. Simon Stiell, az ENSZ Klímaváltozási Titkárságának vezetője és Laurence Tubiana, az Európai Klíma Alapítvány vezetője elismerésüket fejezték ki Bloomberg hozzájárulásaiért.
A Trump-kormány klímapolitikai kudarcai ellenére a helyi szereplők, például az America Is All In koalíció, továbbra is vezetik az amerikai klímaharcot, Bloomberg támogatásával, demonstrálva az USA elkötelezettségét a klímaváltozás elleni küzdelemben.