Ember Föld

Top 10 időjárási és természeti jelenség 2024-ben

Szerző Ónodi Vanda

A 2024-es év összefoglalásaként a Kínai Meteorológiai Intézet összegyüjtötte a legszignifikánsabb időjárási jelenségeket az elmúlt évből.

Az éghajlati anomáliák számtalan meteorológiai katasztrófát is kiváltottak világszerte, mint például hőhullámok, aszályok, heves esőzések és árvizek, tájfunok, viharok és erdőtüzek.

A 2024-es legnagyobb globális időjárási és természeti jelenségek rangsora, amelyet 2025. január 25-én mutattak be a kínai toplistával együtt a CMA konferenciáján (China Meteorological Administration) a következő jelenségeket tartalmazza:

1. A Szahara sivatagot 5 évtized óta nem látott ritka áradások sújtották 2024 szeptemberében

Forrás: NASA

A Szahara sivatagban is észlelhető esőzés, azonban ez évente csak pár centiméter mennyiségű, ami a nyári időszakban hullik le. 2024 szeptemberében azonban két nap alatt esett le több mint 200 milliméter csapadék az érintett területeken, ami megközelítőleg az éves mennyiségnek felel meg. Több falu is áldozatul esett a hirtelen áradásoknak. Az utak megrongálódtak és a víz és energiaellátás is megsérült. Sajnálatos módon az árvízek következtében több mint egy tucat ember életét vesztette.

2. A Yagi szupertájfun számos ázsiai országot sújtott

Forrás: FMT

A Yagi tájfun egy rendkívül pusztító trópusi ciklon, amely Délkelet-Ázsiát és Kína déli részét érintette szeptember elején. Ez egyike az összesen négy 5-ös besorolású hurrikánnak, amelyet a Dél-kínai-tengeren feljegyeztek. A hurrikán a monszun időszak heves esőzéseivel villám árvizeket, földcsuszamlásokat okozott Vietnámban, Mianmarban, Kína egyes részein és a Fülöp-szigeteken.

A hurrikán összesen több mint 800 halálesetet, nagyjából 2300 sérülést okozott és kb. 740 000 épületben tett kárt, ami 15 milliárd dollárnyi kárt jelent az érintett 8 országban és területen.

3. Az extrém nyári hőhullám a Perzsa-öbölben

A nyáron végig söprő hőhullámok a Perzsa-öbölben rendkívül magas hőmérsékleteket okoztak, amelyek éjszaka is kitartottak. Egy jelentés szerint 41 és 46°C között mozgott a hőmérséklet magas páratartalommal, ami kifejezetten veszélyes lehet az emberi szervezetre. Az NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) adatai szerint a tenger felszínének hőmérséklete elérte a 35°C-ot is, ami közrejátszott a magas páratartalom kialakulásában.

4. Az elmúlt évszázad legrosszabb szárazsága sújtotta Dél-Afrikát

Forrás: Photo by bohaynes on Freeimages.com

Dél-Afrikában 10 milliók megélhetése a föld termelékenységétől függ. Az élelmiszer szükségleteik kielégítése mellett a termény értékesítéséből jutnak bevételhez, a termelés azonban nagy mértékben függ a lehullott csapadék mennyiségétől. 2024-ben viszont hatalmas szárazság súlyotta Dél-Afrika területén, az ENSZ Élelmezési Világprogramja szerint ez lehet az eddigi legrosszabb élelmiszer krízis, ami 27 millió embert érint. A ENSZ arra figyelmeztet, hogy a krízis várhatóan egészen a következő betakarításig rosszabbodni fog, ami 2025 március és április környékén lesz majd.

5. Az Egyesült Arab Emírségek az elmúlt 75 év legsúlyosabb csapadékának volt kitéve 2024 áprilisában

Forrás: Wikimedia

Az Egyesült Arab Emirátusokat és Omán északi részeit rendkívül heves esőzések sújtották, amelyek jelentős fennakadásokat okoztak az infrastruktúrában és a mindennapokban a térségben. A rendkívüli időjárási esemény legalább 20 halálos áldozatot követelt Ománban és négyet az Egyesült Arab Emírségekben. Rengeteg repülő és buszjárat nem közlekedett és a fővárosba menő forgalom is lebénult az áradások miatt.

Dubaiban a legtöbb eső április 15-én, hétfőn esett, ami meghaladta a napi csapadékmennyiség összes korábbi rekordját az elmúlt 75 évben (ekkor kezdték feljegyezni a rekordokat).

6. Ismét megdőld a globális hőmérsékleti rekord, ahogy az éghajlat tovább melegszik

Forrás: NASA

2024-ben volt az eddigi legmelegebb a Föld felszíni átlaghőmérséklete a NASA tudósai által vezetett elemzés szerint. A globális hőmérséklet az előző évben 1,28 Celsius-fokkal haladta meg az ügynökség 20. századi alapértékét (1951-1980), ami a 2023-ban felállított rekordot is megelőzi. Az új rekord 15 egymást követő rekordmeleg hónap (2023 júniusától 2024 augusztusáig) után született, ami korábban soha nem látott hosszúságú hőség volt.

7. Spanyolországot heves esőzések és áradások pusztították ősszel

Forrás: FMT

Az esőzések több mint egy évnyi csapadékot hoztak Kelet-Spanyolország számos területén, köztük a valenciai közösségben, Kasztília–La Manchában és Andalúziában. A keletkezett árvíz több mint 200 ember halálát okozta, és többen eltűntek. Ezen felül az anyagi kár is jelentős. Ez az egyik leghalálosabb természeti katasztrófa a spanyol történelemben.

Hasonló áradások már korábban is voltak a régióban, azonban az áradás most intenzívebb volt, amiben valószínűleg a felmelegedés is közre játszott, a nagyobb páratartalom megőrzésével az atmoszférában.

8. 2024 november 12-én 4 tájfun ritka szimultán megjelenése volt a Csendes-óceán északnyugati részén

Forrás: NASA

2024 novemberében négy vihar tombolt egyszerre a Csendes-óceán nyugati részén. A Japán Meteorológiai Ügynökség jelentése szerint a feljegyzések 1951-es kezdete óta ez volt az első alkalom, hogy novemberben ennyi vihar volt együtt a Csendes-óceán medencéjében.

A Yinxing, Toraji, Usagi és Man-Yi nevű négy vihar áradásokat, áramkimaradásokat és földcsuszamlásokat hozott. Ebben az évben a Fülöp-szigetek viselték a csendes-óceáni tájfuntevékenység legnagyobb részét.

A tájfun szezon a Csendes-óceán nyugati részén az egész évre kiterjed, de a legtöbb vihar május és október között alakul ki.

9. Tornádók és heves jégesők sújtották az Egyesült Államok számos részét

A heves viharok közel 600 000 lakost hagytak áram nélkül 13 államban, otthonokat tettek tönkre és több százan megsérültek.

Dél-Oklahomában ez volt az első EF-4 erősségű vihar 2024-ben, így az elmúlt évek egyik legrosszabb tornádója; 2020 óta mindössze 16-ról számoltak be az Egyesült Államokban. Az EF-4 a második legsúlyosabb kategória az Enhanced Fujita skálán, amely az okozott kár mértéke alapján értékeli a tornádókat.

10. Az elmúlt két évtized legerősebb geomágneses vihara okozott figyelemre méltó aurora borealis fényeket

Forrás: NASA

Az elmúlt két évtized legerősebb geomágneses vihara 2024 májusában világította be az égboltot. A vihar május 10-én és 11-én éjszaka az aurora borealis figyelemre méltó megjelenésében csúcsosodott ki, amely a világ számos területéről látható, beleértve az olyan szélességi fokokat is, ahol ritka a sarkvidék. Több amerikai államban is látható volt a jelenség.

A szerzőről

Ónodi Vanda

Leave a Comment