Élet-módi Ember Nem kategorizált

Sikeres teszt után raktárban várakoznak lila poharak

Szerző Vida Melinda

Sokat vártunk tőle. Várakozások felett teljesített. Ám forráshiány miatt nem lett bevett gyakorlat a lila pohár Petaluma-ban.

Ahogy arról egy korábbi cikkünkben beszámoltunk, 2024 augusztusában a kaliforniai Petaluma-ban több mint 30 étterem cserélte le az egyszer használatos, elvihető poharait újrafelhasználható poharakra a vásárlói számára ingyenesen. Emellett visszaszolgáltatási pontokat is létesítettek a városban, hogy egyszerűsítsék a visszagyűjtés folyamatát.

Az eltelt idő során a kapcsolódó cégek, mint például a Starbucks vagy éppen a KFC, az alábbi tapasztalatokat gyűjtötte a pohárvisszagyűjtés kapcsán.

A kulcs az egyszerűség

A fogyasztók alapvetően nyitottak az újrahasználható poharakra, de az ár és a visszaváltás egyszerűsége kulcsfontosságú. Az újrahasználható poharak használatára való átállás két alapvető tényezőn múlik:

  • nem kerülhet többe, mint az egyszer használatos alternatíva
  • és a visszaváltásnak nagyon egyszerűnek kell lennie.

A tesztidőszak (2024 augusztus – október) alatt több mint 220 000 poharat váltottak vissza, ami 51%-os visszaváltási arányt jelent. Ez éppen elegendő volt ahhoz, hogy az újrahasználható műanyag poharak környezeti előnyei ellensúlyozzák az egyszer használatos műanyag és papír alternatívákat, figyelembe véve a rendszer működtetéséhez szükséges erőforrásokat.
A program ismertsége magas volt: egy utólagos felmérés szerint a 60 000 fős közösség 83%-a hallott róla, és közel ugyanennyien szerették volna, ha folytatódik.

Közösségformálás

„A legjobb az volt, hogy ez a projekt az egész közösséget bevonta” – nyilatkozta Kevin McDonnell, Petaluma polgármestere. „A szoros köz- és magánszféra közötti együttműködés, amelybe a kereskedelem és a nonprofit szervezetek is bekapcsolódtak, megmutatta, hogy lehetséges egy inkluzív és hozzáférhető újrahasználati rendszer elindítása, amely támogatja a lakosainkat. Az emberek beleálltak a dologba, ez volt a város egyik fő beszédtémája.”

A lakosság mellett a nagy márkákat is közösségbe szervezte a program. A tesztben olyan láncok vettek részt, mint a Starbucks, a Dunkin’ Donuts, a Burger King és a KFC, összesen 30 helyi étterem csatlakozott. A program ideje alatt ezek az üzletek lecserélték a szokásos eldobható poharaikat a ‘Sip. Return. Repeat” szlogenes lila poharakra. Ahogy a kulcs tanulságban is kiemelték, a fogyasztók számára nem jelentett költségemelkedést a poharak cseréje.

A Petaluma teszt legfontosabb tanulságai

  • A visszaváltó konténerek elhelyezése kulcsfontosságú. A visszaváltott poharak fele közvetlenül az éttermekbe került vissza, a másik fele pedig a belvárosban elhelyezett 60 gyűjtőkonténer egyikébe.
  • Nem mindenki adja vissza a poharat. Körülbelül 24 000 pohár a szelektív hulladékgyűjtőbe került, és voltak, akik otthon tartották őket újrafelhasználásra.
  • A belvárosi üzletekben volt a legmagasabb visszaváltási arány. A belvárosban eladott poharak közel 60%-át sikeresen visszaváltották, ami valószínűleg a program intenzív promóciójának is köszönhető.
  • Nem mindenki szereti a lilát. A lila színt azért választották, hogy megkülönböztessék az újrahasználható poharak gyűjtőkonténereit a szemetesektől és szelektív kukáktól. Néhány vásárló azonban politikai jelentést tulajdonított neki.
  • Lesznek, akik inkább kihagyják. A város szélén található Grand Central tapasztalatai szerint voltak vásárlók, akik inkább az egyszer használatos poharat választották, míg mások a saját bögre használatával járó árengedményt részesítették előnyben.

Hogyan tovább?

A program lezárása óta a poharak és konténerek raktárban vannak, és a közösség még fontolgatja, hogyan lehetne folytatni a kezdeményezést. Leslie Lukacs, a Zero Waste Sonoma ügyvezető igazgatója szerint a legnagyobb kihívás a finanszírozás. „Egy közintézmény nem vállalhatja egyedül a költségeket” – mondta.

A Zero Waste Sonoma decemberben pályázott egy szövetségi támogatásra a program folytatására, de ennek sorsa bizonytalan a jelenlegi költségvetési korlátozások miatt.

A NextGen további teszteket tervez más közepes méretű városokban, még nagyobb hangsúlyt fektetve arra, hogy az újrahasználati rendszerek gazdaságilag fenntarthatók legyenek.

Forrás: Trellis

A szerzőről

Vida Melinda

Leave a Comment