Több mint egy évtizede havi rendszerességgel végzett kutatást az Ipsos 29 országban, 20.000 felnőtt részvételével, hogy ezzel kivételesen pontos képet adhassanak a világ véleményéről a globális kérdésekkel kapcsolatban.
Főbb globális megállapítások:
Világszerte a válaszadók az alábbi öt témát tartják a legaggasztóbb problémának saját országukban:
- infláció
- bűnözés és erőszak
- szegénység és társadalmi egyenlőtlenség
- munkanélküliség
- korrupció
Arra a kérdésre, hogy jó irányban halad e az ország, a válaszadók mindösszesen 37%-a válaszolt igennel globálisan, ahogy arra a kérdésre is negatív válaszok voltak többségben, hogy milyen az országuk jelenlegi gazdasági helyzete (65% mondta, hogy rossz).
A teljes lista alább tekinthető meg:
Fókuszban Magyarország
Az Ipsos jelentése Magyarországot is vizsgálja.
Míg Szingapúr lakosai a legelégedettebbek az ország haladásának irányában (81% szerint jó irányba haladnak), addig Magyarország esetében mindösszesen a válaszadók 23%-a válaszolt igenlően erre a kérdésre, amivel a 24. helyen végeztünk, Japán, Németország, Dél-Korea, Franciaország és Peru előtt.
2020-2025 között apró változások figyelhetők meg a válaszadók megélésében. 2020 márciusában a magyar lakosság 28%-a volt elégedett az ország haladásának irányával, 2022 márciusában 37%-on tetőzött ez az érték, majd ami 2022 novemberében viszont elérte a minimumot (15%). 2024-ben az érték 17-24% között alakult.
Infláció
A 29 országban globálisan a legnagyobb aggodalomra okot adó téma az infláció volt (33%).
Magyarszág a globális átlaghoz visszonyítva sokkal magasabb értéket produkált, a válaszadók több mint fele aggódik az infláció miatt hazánkban. Csak Szingapúr és Törökország előz meg minket.
Éves szinten is nagyon nagy emelkedés volt megfigyelhető (+14%), ennél csak a Brazilok megélése változott nagyobb mértékben (+17%), de még így is kevesebben (38%) aggódnak náluk az infláció miatt, mint hazánkban.
Izraelben és Peruban okoz a legkisebb problémát az infláció (16%), akik pedig egy év alatt a legtöbbet tudtak javítani az infláció megítélésében, azok az argentínok.
Bűnözés & erőszak
A második legnagyobb aggodalomra okot adó téma a vizsgált 29 országban a bűnözés és erőszak. Ez a mutató Magyarországon a legjobb, mindösszesen a válaszadók 10%-a aggódik hazánkban a bűnözés és erőszak miatt. A sor „élén” Chile, Peru és Mexikó áll, ahol közel 60%-70% is aggódva figyeli a saját országában fellépő bűncselekményeket.
Szegénység és társadalmi egyenlőtlenség
A harmadik az aggodalomra okot adó témák listáján a szegénység és társadalmi egyenlőtlenségek. Globálisan a válaszadók 29%-a aggódik emiatt, ez a szám hazánkban 36%. Indonéziában, Argentínában és Törökországban tartják a legaggasztóbbnak a helyzetet.
Munkanélküliség
A munkanélküliség is egy globális probléma (28%), ami miatt főként Dél-Afrika területén aggódnak az emberek (67%). Magyarország ennél a témakörnél is a lista végén, 23. helyen szerepel, hazánkban a válaszadók mindösszesen 16%-a jelezte aggodalmát az országban fennálló munkanélküliség miatt. A sort Hollandia zárja, ahol ez az érték csak 6%.
Pénzügyi / politikai korrupció
A korrupció a kutatási eredmények alapján globálisan a válaszadók 26%-át aggasztja. Ha országonként vizsgáljuk a probélmát, a korrupció Indonéziában (67%), Malajziában (54%) és Peruban (51%) aggasztja leginkább az embereket, őket követi Magyarország 44%-kal.
A sor végén 7%-kal Szingapúr, Hollandia és Németország áll.
Egészségügy
Bár globálisan az egészségügyet említők aránya enyhén csökkent (23%), Magyarországon továbbra is ez a téma aggasztja leginkább a válaszadókat. A magyar válaszadók 63%-a gondolja úgy, hogy aggasztó a magyar egészségügy állapota, helyzete. Minket követnek a kanadaiak (46%) és a britek (42%). Az egy évvel ezelőtti eredményekhez képest a kolombiaiaknál romlott leginkább a helyzet, míg a legnagyobb javulás Dél-Koreában tapasztalható a válaszok alapján. A sor végén Törökország áll, ott a válaszadók mindösszesen 5%-a aggódik az egészségügy állapota miatt.
Bevándorlás irányítása
A bevándorlás irányítása iránti aggodalom 29 országban 2025 márciusában is 17% maradt. Európában azonban megfigyelhető, hogy nő az aggodalom a téma kapcsán.
Továbbra is Chile lakossága fejezett ki legnagyobb arányban (44%) aggodalmat a bevándorlás kapcsán, de a kutatás rávilágított, hogy a német (41%) lakosok is egyre inkább aggódnak emiatt. Lengyelországban is nagymértékű volt a növekedés az egy évvel ezelőtti értékhez képest.
Magyarország ebben a témában is a sor végén, 24. helyen végzett, ugyanis a magyar válaszadók mindösszesen 5%-a nyilatkozott úgy, hogy aggasztják bevándorlással kapcsolatos dolgok.
Klímaváltozás
A klímaváltozáshoz kapcsolódó aggodalmak szinte minden országban mérséklődtek egy év alatt, legtöbbet Indonéziában. Globálisan a válaszadók 14%-a fejezte ki aggodalmát a téma kapcsán. Ez a szám Szingapúrban 24%, Japánban 23%, Thaiföld, Ausztrália, Németország és Hollandia területén pedig 22%.
Magyarország a globális átlag alatti értéket ért el, a magyar válaszadók csupán 8%-a aggódik a klímaváltozás miatt. A sort Izrael zárja, ahol ez az érték csak 1%.
Fegyveres konfliktus
Nem meglepő, hogy Izrael területén okoz legnagyobb problémát és aggodalmat a lakosságnak a fegyveres konfliktusok jelenléte, ott a lakosság egyharmada (33%) aggódik emiatt. Ez a globális átlag (11%) háromszorosa.
Ugyancsak magas az aggodalom Lengyelországban (32%), Németországban (27%) és Svédorszában (27%).
Magyarország ebben a kérdésben a 20. helyen végzett, a magyar válaszadók 6%-a jelezte, hogy aggódik a fegyveres konfliktusok miatt.
Koronavírus (Covid-19)
Végül nézzünk egy olyan témát, ami az elmúlt években jócskán vesztett az értékéből, már ha azt vizsgáljuk, hogy a lakosság mennyire aggódik miatta.
Globálisan a válaszadók mindösszesen 2%-a aggódik jelenlegi s a Covid-19 járvány és a kapcsolódó kockázatok, hatások miatt.
Tájföldön a legmagasabb ez az érték, ahol a lakosság 7%-a még tart a vírustól, őket követik az indiaiak (6%) és a maláj emberek (6%).
Európában 1-2%, Magyarországon is a globális átlaggal megegyező 2% azon válaszadók aránya, akik aggodalmukat fejezték ki.
A sort Chile és Argentína zárja, ahol ez az érték 0%.
Összegzés
Végezetül készítettünk egy ábrát arra vonatkozóan, hogy a vizsgált témákat egymáshoz viszonyítva, a magyar válaszadók hogyan is rangsorolták az aggodalomra okot adó témákat.
Jól látható, hogy a magyar lakosság a leginkább az egészségügy állapota miatt aggódik, a dobogó 2. fokán az infláció, míg a 3. helyen a korrupció végzett.