Vannak ugyan fenntartásaim a tárgyi kezdeményezéssel kapcsolatban, mint pl. kurblis laptop, digitális írástudatlanság, de nagyon nagy szükség lenne a profi és etikus megvalósításra. Lássuk az ezzel kapcsolatos legfrissebb híreket:
A nyugat fizetné a fejlődő országok gyermekeinek PC-it
A „Minden gyereknek saját laptopot” kezdeményezés kiötlői azt tervezik, jövő évtől bárki megvásárolhatja a 100 dolláros XO PC-t, a nyugati fogyasztók azonban rögtön kettőt kell, hogy vegyenek, s az egyik gép a fejlődő országok gyermekeihez jut el.
Idén nyáron ötmillió laptopot osztanak szét a fejlődő országok gyermekei közt, az eddigi legnagyobb szabású oktatásfejlesztési program keretein belül –írja a BBC.
„Akár azonnal is elkezdhetnénk a laptopok értékesítését, óriási üzletet csinálva ezzel, elsődleges célunk mégis, hogy ellássuk a fejlődő országok tanuló fiatalságát IT-eszközökkel” – nyilatkozta Michalis Bletsas, a projekt kommunikációs vezetője a Las Vegas-i Consumer Electronic Show (CES) informatikai szakvásáron. „Az ipar kötelessége elérni, hogy a ma még számítógépet nem használó 5,5 milliárd földlakó is csatlakozzon a világhálóhoz”- teszi hozzá.
A 100 dolláros laptop úgy lett kifejlesztve, hogy a legalacsonyabb legyen az előállítási költsége, mégis tartósan és megbízhatóan és rendkívül egyszerűen működjön. Az eredeti cél az volt, hogy a fejlődő országoknak darabját 100 dollárért adják el, egy ilyen gép jelenlegi teljes költsége mégis 150 dollár körül van.
Az első országok, melyek hivatalosan is jelezték igényüket az XO-ra Brazília, Argentína, Uruguay, Nigéria, Líbia, Pakisztán és Thaiföld. Az XO operációs rendszerét kifejezetten oktatási céllal fejlesztették, beépített Wi-Fi eléréssel és videó-konferencia üzemmóddal, hogy a gyerekek egy-egy csoportja egymással együttműködve is tudjon dolgozni és alkotni.
A projekt azon is dolgozik, hogy a laptopot megkapó gyerekek kapcsolatban legyenek egymással. „Biztos akarok lenni abban, hogy a világon mindenhol kapcsolatba lépnek egymással. Nagyon kíváncsiak vagyunk mi fog történni, amikor Brazíliában és Namíbiában egyszerre kiosztunk egy-egy millió laptopot.”
A Google vigyázó szemei
Az XO projekt összetartója a Google lesz, mely ragasztóként funkcionál a tervek szerint, összekötve a világon szétszórt új felhasználókat. A keresőóriás abban is segíti a gyerekeket, hogy publikálhassák munkájukat a világhálón, s így a világ is megcsodálhatja alkotásaikat – mondja Bletsas.
A tervek szerint, valamikor a jövő évtől kereskedelmi forgalomban is megjelenik majd az XO, nagy kihívás azonban úgy megoldani az értékesítést, hogy az ne dobja meg jelentősen a kiadásokat. Ehhez a projekt vezetői az eBay-ben igyekeznek partnerre lelni, mert a nyugati világban a forgalmazás költségeinek féken tartása szinte lehetetlen kihívás.
„Filantrópikus szervezetet szeretnénk létrehozni, mely begyűjti az igényeket és megoldja a célba juttatását a készülékeknek. Ez sokkal nagyobb kihívás, mint laptopokat előállítani” – mondja Bletsas.
A cél, hogy kapcsolatot létesítsünk a gép megvásárlója, és aközött a gyerek között, akihez az XO eljut a fejlődő országokban. A szponzor megkapja annak a gyermeknek az email címét, akihez az általa vett gép eljut. Minderről a kommunikációs szakember a CES-en beszélt Las Vegasban, több ezer profitorientált informatikai szakértő és üzletember előtt.
Bletsas emellett szigorúan bírálta az iparágat a CES-en, mert annak „a legkevésbé sem nagyra törő terve, a következő egymilliárd felhasználó csatlakoztatása világhálóra”. Szerinte „a maradék” 5,5 milliárdra kellene koncentrálni.
„A jó megoldás nem a kipróbált és alkalmazott megoldások értékesítése, hanem új megoldások és technológiák fejlesztése kifejezetten a fejlődő országok igényeit és adottságait figyelembe véve” – magyarázta.
(Forrás: HVG)