Mostanában egész sok érdekes és fenntartható épületről szóló cikk pottyant be a Google Reader-be. Ezek közül néhány:
1. Passzív lakóház Svédországban
Miután megnyerte a Passzív házak dizájn versenyét, a svéd építész, Kjellgren Kaminsky Malmőben fogja teljes valójában látni a terveket, melyek egy 4 lakásos lakóház formájában kelnek majd életre.
A passzív házak fő ismertetőjele, hogy nagyon jól szigeteltek, és így javarészt azon energiákkal fűtik, amelyek eleve jelen vannak az épületben – így az ember és az eszközök által termelt hővel.
A Salongen 35 passzív lakóház fejlesztésben négy lakás kerül kialakításra, FSC fából, napkollektorokkal, zöld tetővel, mikro-parkokkal, energiahatékony megoldásokkal, vízmegtakarítási rendszerrel és zöldáram lehetőségekkel.
(ld. http://www.kjellgrenkaminsky.se/)
2. Olasz energiatető
Perugia energiatetője (tervező: Coop Himmelb(l)au), egy meglepő és innovatív energiatermelő dizájn Olaszországban. Az energiatető, a via Mazzini-nél található, és a napelem mellett 5 szélturbinát is tartalmaz.
Az energiatető a Perugia Egyetem „Walking through the History” kutatási projekt része.
3. A világ legnagyobb napkohója
A világ legnagyobb napkohója a Pireneusokban több mint 10 ezer tükröt használ, hogy energiát termeljen Baszk földön a francia – spanyol határon.
1970-ben építették, a tükrök egy kis részre irányítják visszavert napfényt, amivel 3000 °C-ot ér el.
A hőenergiát fel lehet használni elektromos energia termelésére a gőzturbinák segítségével, hidrogén üzemanyag termelésre, vagy fémeken végzett magas hőmérsékleten végzett kísérletek végrehajtására.
(ld. még: http://atlasobscura.com)
Kedves Kati!
Elnézést, hogy nem a témához fogok hozzászólni, de szeretnélek meghívni egy játékra.
Egy virtuális mém-et indítottam el és – bár hozzászólni nem szoktam a blogodhoz – de olvasni azért szoktam, szeretném, ha te is csatlakoznál.
Itt megtalálod a részleteket:
http://www.hosnok.hu/memeljunk/
Szép napot!
Inanna