Múlt héten ért véget a Világgazdasági Fórum (World Economic Forum, WEF) éves találkozója Davosban, amit 1971 óta most ötvenedszerre tartottak meg, résztvevői pedig a világ vezető politikusai és gazdasági résztvevői. A találkozó keretein belül megtárgyalták a világot idén érintő legfontosabb gazdasági kérdéseket. Az idei találkozón közel 3000-en vettek részt, köztük előadóként Greta Thunberg, Al Gore, Jane Goodall, de megszólaló volt Donald Trump és Angela Merkel is.
Idén „Érintettek az összetartozó és fenntartható világért” mottóval a fenntarthatóság került a megbeszélések középpontjába és hét terület kérdéseit tárgyalták, mint:
- Hogyan mentsük meg a Földet
- Társadalom és a munka jövője
- Technológiával a jobb világért
- Igazságosabb gazdaság
- Jobb üzletek
- Egészséges jövő
- A geopolitikán túl
A davosi fórum előtt minden évben közzéteszik a Globális kockázatok című jelentést. A jelentés a WEF legfrissebb globális kockázati felmérésénk eredményeit mutatja be, amelyben a közszférából, a magánszektorból, a tudományos életből és a civil társadalomból közel 1000 döntéshozó értékeli a világ előtt álló kockázatokat. Tízéves horizonton a szélsőséges időjárás és éghajlatváltozás ellen folytatott politikai kudarcokat tekintik a legsúlyosabb veszélyeknek.
A találkozó sajnos döntő erővel nem bír, határozatot nem hoz, csupán az érintettek gazdasági/politikai véleményét lehet megismerni. Az történt amire számítani lehetett. Megvolt a Trump vs. Greta üzengetés, megtudhattuk mi történik az éghajlattal és elhangzott az örök állítás: Mi talán nem éljük túl, de a Föld igen.
Következzen a találkozón elhangzott néhány érdekes megállapítás, szubjektív vélemény alapján:
- A következő 10 évben el kell jutnunk odáig, hogy a világ üvegházhatású gázainak (ÜHG) kibocsátását megfelezzük. Ez ahhoz szükséges, hogy Föld átlaghőmérséklete ne emelkedjen 1,5°C-kal, ezzel egyenértékű, hogy a CO2 szintje nem érheti el a 430 ppm-et (ez jelenleg 412, az ipari forradalom előtt 285 ppm volt).
- Soros György 1 Milliárd dollárt ajánlott fel egy globális egyetemi hálózat kiépítésére.
- A mesterséges intelligencia hatalmasabb erővel bír, mint bármelyik ország hadserege. Ha van elég adatunk egy országról, akkor már nem szükséges katonákat küldeni, ha azt kontrollálni akarjuk. A MI használatában egyelőre Kína és Oroszország a legerősebb.
- A klímakrízis legalább annyira fel fogja forgatni a világot, mint a szeptember 11-i támadás New York ellen.
- Egyre több országot vezet nő, a jövőben a női vezető már nem érdekesség lesz, hanem elfogadott norma.
- A klímaváltozás nem beárazása vagy nem figyelembe vétele, ugyanolyan krízist okozhat a részvénypiacon, mint 20 évvel ezelőtt a dotcom lufi kipukkanása. A részvénypiac sérülékeny, a befektetőknek kell változnia. A világ legnagyobb befektetője ezt már el is kezdte.
- 2050-ig egy billió új fát kell ültetni. A projektet számos előadó támogatta, még Donald Trump is 😊 A Földön most hozzávetőlegesen 3 billió fa van.
- Most kell tennünk, hogy a jövő fenntartható legyen és ezeket a lépéseket a gazdag országoknak kell megtennie. Paradigmaváltásra van szükségünk.
Ne feledkezzünk meg arról se, hogy a davosi találkozón résztvevő döntéshozók és az általuk vezetett országok és nagyvállalatok felelősek a kibocsátások döntő többségéért, és nagyon kevés előremutató klímavédelmi döntést hoztak nyilvánosságra. Bár a globális problémát és a megoldásokat is ismerik, komoly nyilatkozatokat nem tettek. Bízzunk abban, hogy a felvetett témaköröket és a találkozón elhangzottakat komolyan gondolták az előadók, így a következő 10 évben megfelelő változásokat tudunk elérni.
Kis színes:
A davosi találkozó 100% karbonsemleges volt, csak megújuló energiát használtak, a közlekedés 88%-ban elektromos autókkal történt, illetve 90%-ban szezonális termékek adták az alapját a felszolgált ételeknek, valamint mesterséges intelligenciával csökkentették az élelmiszerpazarlást, természetesen mindezt az egyszerhasználatos műanyagok kizárásával.