Az ESG-értékelésünk első körében a HVG által 2022. november közepén publikált HVG TOP 500 lista első száz legnagyobb árbevételű magyarországi vállalat, valamint a hét legnagyobb összbevételű bank (az MNB Aranykönyve alapján) adatait vizsgáltuk. Mivel az adatszolgáltatás és a közzététel is időben nagyon nagy eltérést mutatott a vállalatok esetében, így meghatároztunk egy záró dátumot (2023. február 28.) és az eddig publikált nyilvános információkat, az elérhető 2021-es publikus adatokat vettük alapul az értékelésünk során.
Az első körben főként a fenntartható működés alapjainak számító politikák és célok meglétét vizsgáltuk, valamint az alapján értékeltük az egyes szervezeteket, hogy adnak-e ki fenntarthatósági jelentést, és ha igen, ezt milyen formában teszik (saját jelentés, anyavállalati jelentés; szabványosított vagy szabvány nélkül készült; harmadik fél által audiált).
Az így szerzett pontok alapján a második körbe azok a vállalatok kerültek, akik a megszerezhető maximum pont legalább felét elérték. A közel 40 vállalat teljesítményének értékelésére került sor már teljesítmény vonakotázában ESG (Environment, Social, Governance) szempontok alapján a második körben.
Ebben a cikkben az [G], azaz a vállalatirányítási vizsgálat módszertanát, valamint az értékelés során szerzett tapasztalatokat osztjuk meg.
A gazdasági dimenzió 3 témakör köré szerveződött, úgy mint
- javadalmazás
- női vezetők
- beszerzés és szállítóilánc-menedzsment
Ezen témakörök mentén az értékelés során az alábbi kérdésekre kerestük a választ:
- hogy alakul a teljes éves javadalmazási ráta
- a felsővezetők javadalmazása ESG-hez kötött-e
- női vezetők aránya a menedzsmentben
- női vezetők aránya a legfőbb döntéshozói testületben
- a beszerzési folyamatnak részét képezi-e ESG értékelés
- fenntarthatósági szempontból minősítik-e a beszállítókat és milyen arányban
- mekkora a helyi beszerzési arány.
A teljes éves javadalmazási ráta (GRI 2-21) a 2021-ben kiadott új GRI szabvány részeként jelent meg, mint adatszolgálatási követelmény, így ennek köszönhetően az első ESG értékelés során még kevés vállalatnak volt erre vonatkozóan nyilvános adata.
A 2022-ben kiadott fenntarthatósági jelentésekben, valamint szervezeti weboldalon 8 vizsgált vállalat számolt be arról, hogy a felsővezetők javadalmazása (prémium) esetén figyelembe veszik az ESG célokhoz kapcsolódó teljesítések.
A női vezetők arányáról a menedzsmentben, illetve a legfelsőbb döntéshozói testületben a korábbi mutatókhoz képest elég sok vállalat tesz közzé nyilvános adatot. Míg a menedzsmentre vonatkozó mutató kapcsán elmondható, hogy a pénzügyi szolgáltató szektor általánosságban jobban teljesít, mint a többi iparág (kivétel a Magyar Telekom, amely távközlési vállalatként 2. helyen végzett a mutató értékelésében), addig a legfőbb döntéshozó testület estében már sokkal változatosabb az iparági összetétel a legjobbak között.
Áttérve a harmadik témablokkra, a beszerzés kapcsán megfigyelhető, hogy a fenntarthatóságban élen járó vállalatok esetében már a beszerzés során is megjeleik az ESG szempontú (de minimum környezeti / társadalmi) értékelés. Ezzel szemben a már meglévő beszállítóikat már csak 3 vállalat minősíti meghatározott időközönként fenntarthatósági szempontok mentén, és a minősített beszállítók aránya is nagyon eltérő (míg a legjobb eredménnyel végző vállalat esetében a beszállítók közel 57%-a részt vesz a minősítésben, a másik két vállalat esetében ez az érték 17% körüli).
Végezetül a fenntartható szállítóilánc-menedzsment részeként azt is megvizsgáltuk, hogy az egyes vállalatok esetében hogy alakul a helyi beszerzési arány. Iparágfüggetlenül azt tapasztaltuk, hogy azon vállalatok, amelyek nyilvánosan közzé tesznek adatot a témában, minden esetben 50% feletti helyi beszerzési arányról számolnak be, a TOP3 esetében viszont már 94% felett van a helyi beszerzések aránya.
A társadalmi TOP10
- Magyar Telekom Távközlési Nyrt.
- E.On Hungária-csoport
- UniCredit Bank Hungary Zrt.
- Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt.
- Erste Bank Hungary Zrt.
- MKB Bank Nyrt. (ma: MBH)
- CIB Bank Zrt.
- MVM-csoport
- Magyar Posta Zrt.
- Market Építő Zrt.
Kapcsolódó cikkek blogunkon és a HVG oldalán.