A textilipar jelentős mennyiségű vizet használ fel, többek között a ruhák festési folyamata során. Egyetlen kilogramm pamutszövet megfestéséhez például közel 100 liter friss vízre és rengeteg energiára van szükség. A helyzet megoldására a gyártók olyan új technológiák után kutatnak, amelyek lehetővé teszik a számukra, hogy versenyképesek maradjanak, miközben csökkentik a vízfelhasználást. Ezzel végső soron a fenntarthatóságot is támogatni tudják.
Szuperkritikus folyadékfestés
A vízfelhasználás csökkentésére irányuló innovációk közül példaként hozható a szuperkritikus folyadékfestés. Ezt a festési módszert E. Schollmeyer találta fel az 1980-as évek végén, egy németországi textilipari kutatóközpontban.
A folyamat során a felhasznált anyag szuperkritikus állapotba kerül. A szuperkritikus állapot jellemzője, hogy az anyagot a kritikus pontja feletti nyomáson és hőmérsékleten tartják. Ennek köszönhetően se nem gáz, se nem folyadék, viszont egyszerre rendelkezik gáznemű és folyékony tulajdonságokkal. Egyrészt képes bárhova beszivárogni, másrészt képes az anyagokat alkotóelemeikre oldani.
Forrás: phasex
A festéshez a szén-dioxidot választották közvetítő eszközként. Az anyag számos előnye közé tartozik, hogy olcsó, nem gyúlékony, nem mérgező és a kritikus pontja alacsonyabb, mint sok más folyadéké. A szuperkritikus CO2 alacsony viszkozitásával és magas diffúziós tulajdonságaival ideális folyadékfestékként funkcionál.
Az eljárás lényege, hogy a festőberendezésben lévő szén-dioxid hőmérsékletét és nyomását szuperkritikus állapotba emelik. A keringető szivattyú lehetővé teszi, hogy a szén-dioxid folyamatosan áramoljon a festéket és a szövetet tartalmazó tartály között. A festék a keringetés során a szuperkritikus szén-dioxid segítségével képes feloldódni a szövetben, befestve azt.
Forrás: DyeCoo
Feltalálása óta a szuperkritikus folyadékfestés hosszú utat járt be. Kezdetben ez egy kisüzemi gyártásra korlátozódó technológia volt, amely jelentős kihívásokkal nézett szembe a különböző anyagok festése terén. A közelmúltbeli fejlesztések azonban lehetővé tették a nagyszabású ipari felhasználását is. Ebben nagy szerepe volt a DyeCoo nevű cégnek, amely a világon az első kereskedelmi forgalmazója a szuperkritikus folyadékfestést alkalmazó berendezéseknek.
Eredetileg a szuperkritikus folyadékfestés főként poliészter festésére volt alkalmas. Ehhez képest nagy előrelépés a SUPRAUNO®, amely a Deven Supercriticals által kifejlesztett, szabadalmaztatott és a szuperkritikus CO2 felhasználására épülő festési, illetve utókezelési technológia. A SUPRAUNO® a poliészteren kívül más természetes és mesterséges anyagok festését is lehetővé teszi. Ezek közé tartozik a pamut, a nejlon, a viszkóz, a vászon, a selyem, az akril és a keverékek.
Nanotechnológia a textiliparban
Azon felül, hogy a textilipar jelentős mennyiségű vizet használ fel, a termékek festésével és utókezelésével a vízszennyezéshez is hozzájárul. A textilipari termelés globálisan a tiszta víz beszennyezésének körülbelül 20%-áért felelős.
Az Alchemie nevű cég azt tűzte ki célul, hogy az innovációkkal drasztikusan csökkenti az energiafogyasztást, továbbá megszünteti a szennyezett víz kibocsátását. A cég által szabadalmaztatott digitális folyékony applikációs technológia folyékony nanorészecskéket juttat a textilszövetek mélyére. A nagy cseppsebesség és a pontosan szabályozott légáramlás kombinációja lehetővé teszi a folyadékcseppek teljes behatolását a sűrű szálszerkezetekbe.
Forrás: Alchemie
Az Alchemie nevéhez két eljárás is köthető, amelyek közül az egyik a festéshez (Endeavour), a másik pedig az utókezeléshez (Novara) kapcsolódik.
Az Endeavour technológia egy olyan nagy áteresztőképességű eljárást tesz lehetővé, amely öt hagyományos festékfürdőt helyettesít egyetlen géppel. A vízmentes festési eljárás során hő- és infravörös energiát használnak fel a festék behatolásának aktiválása, illetve a kémiai rögzítési folyamatok elindítása érdekében. Az energia felgyorsítja a festék diffúzióját és reakcióját.
Az eljárás egy lépésben biztosítja a végső színtartósságot, ennek eredményeképpen kiküszöböli az utólagos mosást. Ez a festési technológia a színek kiváló egyenletességét, tartósságát eredményezi. Emellett lehetőséget ad a textilfestésre vízben szűkölködő régiókban is, és nem mellesleg csökkenti a környezetszennyezést.
Forrás: Alchemie
A Novara digitális utókezelő technológia egy fuvóka sor segítségével képes 2D mintázatot létrehozni. A textilbevonatot csak azokra a részekre viszik fel, ahova szükséges a digitálisan meghatározott minta alapján. Ezzel csökkentik a vegyszerhasználatot, illetve lehetővé teszik a többfunkciós alkalmazást. A Novara eljárás különböző típusú felületek széles skálájának felvitelére alkalmas, beleértve a vízálló, foltálló, önhűtő, tűzálló és vírusellenes tulajdonságokkal rendelkező felületeket.
Újrahasznosítható, vízmentes oldószer
Az ECOHUES™ eljárás egy új típusú környezetbarát festési technológia, amely víz helyett közel 100%-ban újrahasznosítható, vízmentes oldószert alkalmaz a reaktív festékek festőközegeként. A technológia segítségével kiküszöbölhető a vízfelhasználás a festési eljárás során. Az előkezelési folyamat egyszerűsítésének és a festés utáni szappanos mosás kiiktatásának köszönhetően a teljes folyamat 95%-os vízmegtakarítást eredményez.
Mindezen felül az eljárás nem igényli a só használatát festési segédanyagként. Ezzel egyrészt csökken a kémiai adalékanyagok alkalmazása, másrészt a technológia megoldásként kínálkozik a textilipar következtében keletkező magas sótartalmú szennyvíz kiküszöbölésére.
Forrás: ECOHUES™
Az átláthatóság és a fogyasztói bizalom további növelése érdekében az ECOHUES™ vízmentes festés tanúsítására szolgáló és nyomonkövethetőségi rendszert is alkalmaz. Ez egy olyan megbízható tranzakció-nyilvántartást jelent, amely alkalmas a termékek nyomonkövetésére, illetve azok minősítésére. A rendszer ilyen módon biztosítja az elszámoltathatóságot és a fenntarthatóságot.
Ráadásul az ECOHUES™ technológiával festett ruhadarabok között találkozhatunk olyan termékkel, amely NFC-chippel ellátott címkével rendelkezik. A címke segítségével a fogyasztók az okostelefonjukon keresztül hozzáférhetnek a részletes nyomon követhetőségi és víztakarékossági információkhoz az adott termékre vonatkozóan.
A divatiparban megjelenő innovációk során az elmúlt két alkalommal elsősorban a gyártási folyamatokban alkalmazható újdonságokat mutattuk be. A következőkben azonban még hátra van két fontos szempont, a marketing és a hulladékkezelés. Tartsatok velünk akkor is!
Fenntarthatóság és innováció a divatiparban című sorozatunkban eddig megjelent cikkeink:
–Hogyan lett a divat és miért nem fenntartható?
–A divatipar fenntarthatósági szempontjai
–A divatipar uniós szabályozásai
[A sorozat szerkesztői: Ali Amina, Nagy Noémi, Ónodi Vanda, Vasók Rita és Szomolányi Katalin]