A termékek és szolgáltatások akadálymentesítési követelményeiről szóló European Accessibility Act (2019/882) európai szabályozást 2019-ben fogadták el, viszont a tagállamoknak csak 2025. június 28-tól kell azt alkalmazni.
A jogszabály célja az akadálymentesítési követelmények egységesítése az EU digitális piacán, biztosítva, hogy mindenki, képességeitől függetlenül, akadálymentesen hozzáférhessen ezekhez a termékekhez és szolgáltatásokhoz. Emellett elősegíti a határokon átnyúló kereskedelmet és a mobilitást. A szabályozás kiterjed a teljes digitális piacra, így például számítógépes hardverekre és szoftverekre, fogyasztói banki szolgáltatásokra, e-kereskedelemre, fizetési terminálokra, weboldalakra, mobilos szolgáltatásokra és elektronikus kommunikációs megoldásokra. Az szabályozás konkrét előírásokat tartalmaz, amelyeket a vállalatoknak legkésőbb a június végi határidőre teljesíteniük kell.
Fontos kiemelni, hogy a jogszabály minden olyan vállalatra vonatkozik, amely az EU területén nyújt szolgáltatásokat, függetlenül attól, hogy hol van a székhelye.
A TERMÉKEKRE ÉS SZOLGÁLTATÁSOKRA VONATKOZÓ AKADÁLYMENTESSÉGI KÖVETELMÉNYEK
A termékekre vonatkozó általános akadálymentességi követelmények
A termékeket úgy kell megtervezni és előállítani, hogy a fogyatékos személyek előreláthatólag a lehető legnagyobb mértékben igénybe tudják venni azokat, továbbá lehetőség szerint a terméken belül vagy a terméken (cimkézés, használati utasítás, figyelmeztetés) akadálymentesen hozzáférhető információkat kell mellékelni a működésükről és az akadálymentességi jellemzőikről.
Az információkat egynél több érzékszervi csatornán keresztül érzékelhető módon kell megjeleníteni, közérthető és a felhasználók számára érzékelhető módon.
A terméknek – ideértve a felhasználói felületet is – olyan jellemzőkkel, elemekkel és funkciókkal kell rendelkeznie, amelyek lehetővé teszik a fogyatékossággal élő személyek számára a termékhez való hozzáférést, a termék érzékelését, működtetését, megértését és vezérlését.
Amennyiben rendelkezésre állnak, a támogató szolgáltatásoknak (ügyfélszolgálatoknak, telefonos ügyfélszolgálatoknak, műszaki segítségnyújtó szolgálatoknak, közvetítő szolgáltatásoknak és képzési szolgáltatásoknak) akadálymentesen hozzáférhető kommunikációs módokon tájékoztatást kell adniuk a termék akadálymentességéről és annak a támogató-segítő technológiákkal való kompatibilitásáról.
A termékekre vonatkozó akadálymentességi követelmények (az önkiszolgáló terminálok kivételével)
A szabályozott termékek csomagolását és használati utasítását akadálymentessé kell tenni annak érdekében, hogy a fogyatékossággal élő személyek előreláthatólag a lehető legnagyobb mértékben igénybe tudják venni azokat.
A szolgáltatásokra vonatkozó általános akadálymentességi követelmények (a mikrovállalkozások által nyújtott szolgáltatások és a városi, az elővárosi és a regionális személyszállítási szolgáltatások kivételével)
Annak érdekében, hogy a szolgáltatásokat a fogyatékossággal élő személyek előreláthatólag a lehető legnagyobb mértékben igénybe tudják venni, biztosítani kell a szolgáltatás nyújtása során használt termékek akadálymentességét, valamint tájékoztatást kell nyújtani a szolgálatás működéséről, illetve az akadálymentességi jellemzőkről és a támogató-segítő eszközökkel, támogató funkciókkal való interoperabilitásukról.
A honlapokat (többek között a kapcsolódó online alkalmazásokat) és a mobileszköz-alapú szolgáltatásokat (többek között a mobilalkalmazásokat) következetes és megfelelő módon kell akadálymentessé tenni, mégpedig érzékelhetővé, kezelhetővé, érthetővé és stabillá tételük révén.
Amennyiben rendelkezésre állnak, a támogató szolgáltatásoknak (ügyfélszolgálatoknak, telefonos ügyfélszolgálatoknak, műszaki segítségnyújtó szolgálatoknak, közvetítő szolgáltatásoknak és képzési szolgáltatásoknak) akadálymentesen hozzáférhető kommunikációs módokon tájékoztatással kell szolgálniuk a szolgáltatás akadálymentességéről és annak a támogató-segítő technológiákkal való kompatibilitásáról.
Meghatározott szolgáltatásokra vonatkozó további akadálymentességi követelmények (a mikrovállalkozások által nyújtott szolgáltatások kivételével)
Az alábbi szolgáltatások esetében további követelményeknek is meg kell felelni:
- az elektronikus hírközlési szolgáltatások esetében, beleértve a segélyhívásokat is
- az audiovizuális médiaszolgáltatásokhoz való akadálymentes hozzáférést biztosító szolgáltatások
- a légi, az autóbuszos, a vasúti és a vízi személyszállítási szolgáltatások (a városi és az elővárosi közlekedési szolgáltatások, valamint a regionális közlekedési szolgáltatások kivételével)
- a városi és az elővárosi közlekedési szolgáltatások, valamint a regionális közlekedési szolgáltatások
- a lakossági banki szolgáltatások
- az elektronikus könyvek esetében
- az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások
A törvény teljes szövege itt érhető el.
A kapcsolódó ENSZ Fenntartható fejlődési cél (SDG) kapcsán (SDG10: Egyenlőtlenségek csökkentése) itt olvasható.