- Száz új gólyafészektartó, a régi fészkek kijavítása és madárbarát hálózati átalakítások
- Föld alá vitt vezetékek, új fészkek kihelyezése
- A nagyfeszültségű oszlopokra új költőládák a vércsék és sólymok számára
- 548 gólyafióka gyűrűzése 20024-ben
Több mint 250 oszlop madárbarát átalakítását tervezte be az E.ON erre az évre, a munkák egy része pedig a gólyák érkezéséig meg is valósul. Az oszlopokra madárbarát burkolatok, hosszú szigetelők, madárkiülők kerülnek fel a madarak biztonsága céljából.
A gólyák költését az oszlopokra telepített új fészektartókkal segítik. EEbből idén több mint 100 darabot telepítenek. A viharban megsérült fészkeket újjáépítik, a mázsás súlyú, leborulás-veszélyesek súlyán pedig a természetvédelmi szakemberek könnyítenek. Idén már legalább 3200 fészkelőhely várja a gólyapárokat az E.ON dunántúli és pest vármegyei áramhálózatán.
Megyei gólyafészek-körkép
Komárom-Esztergom vármegye több településén madárbarát átalakításokat tervezett be a vállalat az oszloptranszformátorok és középfeszültségű hálózati szakaszok környékén.
Győr-Moson-Sopron vármegyében 2024-ben 9 új gólyafészket létesített az E.ON, idén további 12-t helyez ki. Érdekesség, hogy itt költött a legidősebb Magyarországon fészkelő gólya, egy rábapatonai tojó, melyet 2003-ban Győrben, Gyirmóton gyűrűztek fiókaként.
Fejér vármegyében tavaly 12 új gólyafészket szerelt fel a cég, így itt már 175 fészek van stabil fészektartóra erősítve; idén ezért csak fészekgondozási feladatok zajlottak.
Veszprém vármegyében madárbarát oszlopátalakítások történtek, a megye 312 gólyafészkében tavaly 424 fióka nevelkedett.
Vas vármegyében 20 fészket javít ki, 12 új fészektartót szerel fel az E.ON, 4 helyen az elnehezült fészkek súlyán segít könnyíteni.
Baranyában 21, Somogyban 11, Tolnában 9 helyszínen létesít új fészkeket a cég. Baranya vármegye minden második településén költ gólya, tavaly összesen 650 fióka repült ki sikeresen.
2024-ben 20 új fészket szerelt fel az E.ON, és tizennyolc településen tette madárbaráttá az oszlopokat, a megyében 224 villanyoszlopon költhetnek a gólyák.
A Tolna vármegyei Pakson egy hosszú hálózati szakasz, 30 oszlop madárbarát átalakítását végzik el a szakemberek.
2024-ben 548 fiókát gyűrűztek az E.ON segítségével a Dunántúlon.
Kábelesítés és új fészkek a hulladéklerakóknál
A nagyvárosok környéki szemétlerakókat előszeretettel látogatják a gólyák táplálék reményében. Biztonságukért 2023-ban a kaposvári és a bagolai, tavaly a legnagyobb gólyapopulációval rendelkező pusztazámori lerakónál tette föld alá a vezetékeit az E.ON. Idén többek között a paksi, a szombathelyi és a körmendi szeméttelep környékén végez a cég átalakításokat, új fészkek kihelyezéseket.
Ragadozómadarak nagyfeszültségen
Rekordszámú fiókát nevelt fel tavaly a 2024-es év madara, a kerecsensólyom: 530 sólyomfióka röpült ki országszerte. A sólymok, vércsék nem építenek saját fészket, más madarakét foglalják el, ezért az E.ON idénis újabb mesterséges költőládákkal segíti szaporodásukat. Nagyfeszültségű oszlopain már százhúsz helyen várja biztonságos műfészek a madarakat.
Az E.ON az őszi-téli hónapokban avatkozik be a hátrahagyott fészkek környékén: ilyenkor zajlik a legtöbb fészeképítés, -javítás és madárbarát hálózati átalakítás is. A fészekkihelyezéseket mindig előzetes egyeztetések nyomán, a Nemzeti Parkok madárvédelmi szakembereinek javaslatai alapján végzi a vállalat.
Az E.ON Hungária Csoport idei madárvédelmi fejlesztései többszáz millió forintos költséggel járnak, melyet az energiacég finanszíroz.
[forrás: E.ON sajtóközlemény]